Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
12. ročník súťaže dizajnu orientovaného na remeslo oslovil dizajnérov, remeselníkov a študentov z deviatich krajín, ktorí prihlásili až 238 unikátnych diel. Výstava je nielen prezentáciou najlepších prác prihlásených do súťaže KRUHY NA VODE, ale aj medzinárodným dialógom, ktorý prináša nové pohľady na dizajn a remeselnú tvorbu.
Nadčasovosť úžitkových poľných rastlín konopy a ľanu môžu obdivovať návštevníci výstavy, ktorej koncepcia je založená na spoločnom dialógu historických exponátov ľudového tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby s kolekciami odevných dizajnérov.
V slovenskej expozícii medzinárodnej výstavy „Sto jasličiek vo Vatikáne“ (100 Presepi in Vaticano), ktorá sa tradične koná na Námestí sv. Petra pod Berníniho kolonádou, sa aj tento rok vynímajú remeselné diela dvoch majstrov ľudovej umeleckej výroby – betlehem z lipového dreva rezbárky Janky Majerskej a betlehem džbánkara Michala Horníka ml.
Textilná miniatúra je všeobecne akceptovateľný umelecký žáner, ktorý si za roky existencie vybudoval medzinárodné renomé. Jeho charakteristickým znakom je použitie textilu, avšak tvorcovia objavujú aj možnosti iných materiálov.
Medzinárodná súťaž dizajnu orientovaného na remeslo KRUHY NA VODE je platformou na konfrontáciu nových diel hľadajúcich inšpirácie v tradičnej umeleckej výrobe. ÚĽUV ju organizuje v dvojročných intervaloch od roku 2000.
Medovníky sú obľúbenou sladkou pochúťkou malých i veľkých naprieč stáročiami. V predajniach ÚĽUV-u tvoria súčasť sortimentu nielen medovníky zdobené cukrovou polevou, ale aj vtláčané, ukotvené vo zvykosloví minulosti.
Výstava rómskej módnej značky Romani, ktorá už 13 rokov sprostredkúva tradície Rómov z Karpatskej kotliny do celého sveta, predstaví v Galérii ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach ikonické kusy odevov, šperkov a doplnkov prepájajúcich tradície a kultúrne dedičstvo s modernými požiadavkami dnešného sveta.
Dizajn štúdio ÚĽUV ponúka priestor začínajúcim i renomovaným dizajnérom, remeselníkom či výtvarníkom tvoriacim v rôznych oblastiach autorského dizajnu, ktorí sa vo svojej tvorbe inšpirujú tradičnými vzormi, materiálmi alebo technikami.
Slovensko a jeho história, zvyky i tradície, ale najmä ľudský život sú rezbárovi Petrovi ZORIČÁKOVI inšpiráciou v tvorbe už rovné polstoročie. Priestor a uspokojenie našiel vo vedomom používaní princípov ľudového umenia s výraznými stopami vlastného rukopisu.
Modrotlač je pôsobivá technika dekoratívnej potlače látky, presahujúca hranice svetadielov, ktorá na dlhé roky ovplyvnila textilný priemysel. Krajské kultúrne stredisko v Žiline v spolupráci s ÚĽUV-om pripravilo výstavu venovanú tomuto fenoménu.
Výstava sa zameriava na tradičné i netradičné technologické procesy spracovania priadneho ľanu. Expozícia s ukážkami pradenia, tkania, paličkovania, ale aj prírodného farbenia či experimentálnej tvorby z tohto rastlinného materiálu dopĺňa výstavu Tradícia netradične: Ľan a konopa inštalovanú v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.
ÚĽUV predstavuje vo svojich celoročných aktivitách ľan, konope a žihľavu formou pútavých výstav a sprievodných podujatí. Aj v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice majú možnosť návštevníci spoznávať príbehy týchto tradičných prírodných materiálov.
Príroda oddávna poskytovala našim predkom materiály, pre ktoré našli bohaté uplatnenie. Okrem dreva, hliny, kameňa a čiastočne aj kovu patrili k tým najpoužívanejším i prírodné pletivá. Slovenské národné múzeum v Martine a ÚĽUV vás srdečne pozývajú na reprízu výstavy Tradícia netradične: Prírodné pletivá.
Obľuba tradičnej keramiky nespočíva len v emocionálnej väzbe na minulosť, ktorú v ľuďoch vzbudzuje, ale i v jedinečných vlastnostiach hliny, ktoré iné materiály neposkytujú.
Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príbehy týchto unikátnych prírodných materiálov, výrazne spätých s dejinami hmotnej kultúry ľudstva, sú fascinujúce.
Prijmite naše srdečné pozvanie na výstavu klubu Priadky pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava. Koná sa v rámci Bratislavských mestských dní 2024 v dňoch 20. – 21. apríla 2024 v čase od 10.00 do 18.00 hod. v Primaciálnom paláci.