Výstavy vo vlastných galerijných priestoroch a výstavy určené pre zahraničie predstavujú stálu kultúrno-propagačnú činnosť ÚĽUV už šesť desaťročí. Viaceré z podujatí ÚĽUV majú opakujúci sa charakter. Už po dvadsať rokov organizujeme v Bratislave festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV. V dvojročnom rytme sa striedajú súťaže, vypisované ÚĽUV-om pre mladých profesionálnych dizajnérov a pre žiakov základných škôl a ZUŠ.
Deviaty ročník dizajnovej súťaže priniesol nové zloženie poroty, upravený systém oceňovania a nárast počtu prihlásených, najmä spomedzi študentov zo Slovenska a Čiech. Niektorí z autorov vo svojom dizajne presadzovali tradičné vzory a materiály ako osobnú charakteristiku, dávali im moderný ráz, iných zas oslovil konkrétny prvok alebo téma tradičnej kultúry, ktorú potom rozvíjali, prípadne kombinovali s inými námetmi.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša pokračovanie jedinečnej výstavy majoliky s rovnomenným názvom Majstri majoliky dnes z roku 2009, ktorá mapovala uvedený druh keramiky na západnom Slovensku tak, ako ho priniesol vtedajší terénny výskum. Tentokrát sa ÚĽUV zameriava na desať dielní, ktoré oslovil s víziou vytvorenia novej výstavnej kolekcie.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) pripravilo kolektívnu výstavu diel ľudových umeleckých výrobcov Juliany Boboňkovej, Márie Tomisovej, Cyrila Horáka, Petra Kovalíka, Jána Krajčího, Martina Meššu, Jána Sakalu a Igora Todera. Výstava približuje umelecké osudy autorov vystavených diel, poukazuje na význam ľudovej umeleckej výroby a jej hodnoty prostredníctvom vystavených diel.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby a Múzeum ľudovej umeleckej výroby pripravili výstavu, ktorej obsah reprezentuje úmysel vyzdvihnúť hodnoty významných prvkov ľudovej umeleckej výroby.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) už 5 rokov organizuje súťažnú prehliadku detskej remeselnej tvorivosti na podporu záujmu žiakov školského veku a pozornosti výtvarných pedagógov, alebo pedagógov voľného času o problematiku ľudovej umeleckej výroby na Slovensku.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby dlhodobo mapuje tradičný ľudový odev na Slovensku. V priebehu 70-ročnej histórie stál pri kľúčových etapách jeho vývoja, a to v rôznych smeroch. Výstava vyKROJenô prináša pohľad do „vlastnej skrine“ ÚĽUV-u a hravým spôsobom tak ponúka obrazy histórie, prostredníctvom ktorých môžu návštevníci vnímať rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov.
Obdobie fašiangov je už v plnom prúde a inak tomu nie je ani v ÚĽUV-e. Ústredie ľudovej umeleckej výroby sprístupnilo od 14.1. 2016 v Galérii a predajni Predná izba na Námestí SNP v Bratislave, prezentáciu na tému „Fašiangy, Veľká noc,“ ktorá predstavuje tradičné predmety, ktoré sa počas tohto obdobia na Slovensku používali.
Tématická výstava Vianoce prezentuje návštevníkovi ukážky predmetov vianočného obdobia – vianočné ozdoby, medovníky, drevené betlehémy, ktoré tvoria súčasť zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby. Súčasťou prezentácie sú aj výrobky pod značkou „úľuv“ od výrobcov a majstrov ľudovej umeleckej výroby z rôznych regiónov Slovenska. Predajná výstava Vianoce ponúka inšpiráciu, ako si skrášliť tohtoročné sviatky.
Vytvorte si prehľad o vývoji tradičného odievania na Slovensku. Ústredie ľudovej umeleckej výroby, v priebehu svojej 70-ročnej histórie, dlhodobo mapuje tradičný ľudový odev na Slovensku a stál pri kľúčových etapách jeho vývoja.
Slávnostné vyhlásenie víťazov piateho ročníka detskej tvorivej súťaže V krajine remesiel 2015 spojené s vernisážou hodnotených diel je prvou udalosťou novootvoreného Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice. Široká verejnosť môže nájsť najlepšie detské remeselné práce v nových priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice.
Predná izba ÚĽUV pripomenie a priblíži svojou novou výstavou vymierajúce remeslo, ktoré využíva ako materiál odpad z roľníckej živočíšnej výroby - rohovinu. Tá sa získavala z rohov hovädzieho dobytka. Z rúk šikovných remeselníkov využívajúcich prirodzený tvar rohov vychádzajú nielen nádoby dennej domácej potreby, ale aj signálne dychové nástroje, či dekoratívne predmety.
Výstava „Upletené z prírody“ predstavuje tradičné úžitkové predmety, upletené z rozmanitých prírodných materiálov. Exponáty z Múzea ľudovej umeleckej výroby dopĺňa predajný sortiment od súčasných výrobcov z vybraných regiónov Slovenska.
Tematická výstava „Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide“ prepája expozíciu s predajnou časťou v odkaze na tradičné ľudové slávnosti súvisiace s týmto obdobím. Návštevníci si pripomenú ako vyzerajú tradičné gajdy, vyšívaný ovčí kožúšok, rapkáč, klepáč, ale uvidia tu napríklad aj autentickú fašiangovú masku medveďa, ktorý sa v minulosti považoval za symbol plodnosti, preto ho mladé dievky rady pozývali do tanca.
Zo starých ľudových výjavov by sa dalo dedukovať, že valaška bola zbraňou zbojníkov a skutočne, na výstave uvidíte aj valašku Juraja Jánošíka - najslávnejšieho karpatského zbojníka, vzácny exponát zapožičaný zo zbierok Slovenského národného múzea – Historického múzea v Bratislave.