Redakcia
Stálym miestom pre uvádzanie slovenskej kultúry v Prahe je Slovenský inštitút. V tomto roku popri množstve iných aktivít predstavil v spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby v Bratislave výber z diel výtvarníka Václava Kautmana a inicioval zastúpenie slovenského rezbárstva na medzinárodnom folklórnom festivale v Prahe.
Výstava z diela výtvarníka Václava Kautmana s podtitulom Drevo v živote, život v dreve vo výstavnom priestore Slovenského inštitútu uviedla pražskému publiku výber z rozsiahlej kolekcie prezentovanej v Galérii ÚĽUV v minulom roku (RUD 2/2005, s. 24 – 29). Rodák a žiak vyrastajúci v Brne, potom študent na pražskej Vysokej škole umělecko-průmyslovej našiel po absolvovaní štúdií miesto pre svoju životnú, profesionálnu a rodinnú púť na Slovensku, v Bratislave. Od roku 1950 pôsobil ako výtvarník, neskôr ako hlavný výtvarník v ÚĽUV-e, od 60. rokov najprv ako asistent, potom docent a vedúci katedry úžitkového umenia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Inú podobu dreva predstavil v Prahe Vladimír Morávek, fotograf a absolvent odboru kamera na FAMU v Prahe, na Slovensku známy ako kameraman Slovenskej televízie v Bratislave venujúci sa drevorezbe. Scenár pre jeho účinkovanie na 3. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu Pražský jarmok vznikol z myšlienky predviesť na podujatí slovenské rezbárske umenie a vytvoriť počas jarmoku z vyše dvojmetrového kmeňa dreva sochu pre Prahu. Téma klauna bola zvolená z námetov, ktoré sú autorovi blízke. Socha, ktorú v Prahe vyrezal, v tomto meste aj zostane. Trvalú expozíciu jeho klauna možno vidieť vo Vojanových sadoch v Prahe.