Narodil sa v Detve, no celý život prežil v obci Stožok. Bol vychovaný v prostredí tradičnej kultúry, obklopený ľudovou hudbou a remeslom. V rodine sa udržiavaniu tradícií venoval každý. Ako spomína, krosná sa odkladali iba na sviatky. Stará mama vyrábala kroje, starý otec píšťalky, mama sa venovala paličkovanej čipke a otec bol heligónkar. Štefan Hukeľ sa remeslu sa venuje od roku 1981, kedy...
Narodil sa v Detve, no celý život prežil v obci Stožok. Bol vychovaný v prostredí tradičnej kultúry, obklopený ľudovou hudbou a remeslom. V rodine sa udržiavaniu tradícií venoval každý. Ako spomína, krosná sa odkladali iba na sviatky. Stará mama vyrábala kroje, starý otec píšťalky, mama sa venovala paličkovanej čipke a otec bol heligónkar.
Štefan Hukeľ sa remeslu sa venuje od roku 1981, kedy vyrobil prvú valašku. Od tohto obdobia zbiera informácie z terénnych výskumov od starých majstrov a z literatúry. V období rokov 2009 – 2012 svoje vedomosti rozšíril o bakalárske štúdium etnológie na Filozofickej fakulte v Nitre.
Jeho tvorba má široký záber. Vo svojej dielni v Stožku sa venuje tradičnej výrobe krojových súčiastok – klobúky, opasky, kožuchy, krpce. Tiež vyrába valašky, pastierske kapsy, rôznorodé výrobky z kože a kovu – remene na kabanice, pracky, blanciare, vežičky na klobúky. Ďalším záberom jeho tvorby sú fujary a píšťalky. Pôvod výrobkov a vzorov, ktorými sa inšpiruje sú prevažne z regiónu Podpoľanie. Rád robí aj nové veci, z iných oblastí Slovenska, pretože ho to posúva. Sám si vyrába razníky a ďalšie nástroje, ktoré potrebuje k remeslu. Najväčší záujem je o klobúky a kožúšky, tie vyrába najčastejšie. K srdcu mu prirástla najviac výroba kožuchov a v súčasnosti sa vracia späť k valaškám. Jeho výrobky sa nachádzajú v mnohých kútoch sveta.
V uplynulých rokoch realizoval niekoľko výstav svojich výrobkov na folklórnych festivaloch v Detve a vo Východnej. Tiež prezentoval svoje výrobky na výstavách v základných školách v regióne, ktoré boli zamerané na priblíženie ľudovej kultúry. V rámci nich deťom prednášal o postupoch tradičnej výroby. Jeho výrobky sú vystavené v expozícií Podpolianskeho múzea v Detve. Viackrát sa prezentoval ako výrobca v Slovenskom rozhlase a televízií v reláciách zameraných na folklór (Kapura, Slovensko v obrazoch). V roku 2014 bol o ňom uverejnený článok spolu s videom s denníku SME pod názvom Starí majstri nariekali, že remeslo vymiera. V roku 2016 bol o ňom nakrútený dokument Majster troch remesiel.
V roku 2022 mu bolo udelené ocenenie Kvet kultúry od predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja za prínos v ľudovej tvorbe. Pri príležitosti 250. výročia obce Stožok v roku 2023 mu bola udelená plaketa za udržiavanie tradícií v oblasti ľudovej výroby starostkou obce Stožok.
Tiež pôsobil ako lektor pre ÚĽUV v Banskej Bystrici, kde učil v kurze zameranom na výrobu z kože.