Tradícia netradične: Prírodné pletivá

Tradícia netradične: Prírodné pletivá
Termín
17.05.2024 - 30.03.2025, utorok – piatok: 9.00 – 17.00 h
sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 h
Miesto
Slovenské národné múzeum v Martine
Adresa
Malá hora 2, Martin
Zobraziť na mape

Výstava Tradícia netradične: Prírodné pletivá je predĺžená do 30.3.2025.

Príroda oddávna poskytovala našim predkom materiály, pre ktoré našli bohaté uplatnenie. Okrem dreva, hliny, kameňa a čiastočne aj kovu patrili k tým najpoužívanejším i prírodné pletivá. Slovenské národné múzeum v Martine a ÚĽUV vás srdečne pozývajú na reprízu výstavy Tradícia netradične: Prírodné pletivá, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok 17. mája 2024 o 17.00 hod. v Etnografickom múzeu.

Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine, Malá hora 2, Martin
Otvorené:  utorok – piatok: 9.00 – 17.00 h; sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 h
Trvanie výstavy: 17. 5. 2024 – 30. 3. 2025 – výstava je predĺžená
Kurátor: Tibor Uhrín
Webová stránka: Tradícia netradične: Prírodné pletivá | Slovenské národné múzeum (snm.sk)

Prírodné pletivá boli v minulosti ľahko dostupným a rýchlo obnoviteľným materiálom pre domácku výrobu každodenných úžitkových, dekoratívnych i symbolických predmetov – používalo sa najmä prútie, slama a štiepané luby. V menšej miere sa spracúvalo kukuričné šúpolie, pálka močiarna, prípadne korienky a lyko. „Pri koncipovaní výstavných celkov nezohrával dôležitú úlohu len sortiment pletených produktov, ale aj povaha pletiarskeho materiálu. Čo sa týka sortimentu, ten pozostáva v prevažnej väčšine z košov a nádob, prípadne opletaných nádob rôznych veľkostí a tvarov. Počas vývoja košikárskeho remesla sa postupne definovali určité vzory pre úžitkové predmety, ktorých tvar a funkciu rozvíjali celé generácie anonymných remeselníkov evolučným spôsobom takmer k dokonalosti. Na rozvoj individuálneho štýlu a kreatívneho prejavu však nebol taký priestor ako pri iných remeslách, napríklad pri hrnčiarstve alebo výrobe z dreva, kde sa mohol remeselník tvorivo prejaviť vo výzdobných prvkoch. Dôležitejšia bola praktická funkcia. Kôš musel byť pevný, trvanlivý a ľahký na prenášanie. Tomu bolo podriadené všetko ostatné. A možno aj preto sa postupne vyprofilovali krásne, čisté, organické a účelné tvary,“ približuje výstavu jej kurátor prof. Tibor Uhrín.

Dôležitú oblasť výrobkov z prírodných pletív tvoria predmety z prútia a lubov. Takmer výhradne používané vŕbové prútie a štiepané luby z liesky, ale napr. aj z duba majú ako dreviny vo výsledku omnoho väčšiu pevnosť a trvanlivosť ako ostatné prírodné pletivá. V kombinácii s inými materiálmi, najmä s masívnym drevom, prípadne kovovou konštrukciou, dávajú väčší priestor na tvorbu úžitkových objektov, napr. súčastí nábytku, drobnej architektúry, plotov, konských vozov, plavidiel a podobne. V expozícii sú preto najpočetnejšie zastúpené dizajnérske presahy práve z týchto materiálov – interpretácie remesla v nábytku, svietidlách, prútených predmetoch a objektoch z drevených lubov od rôznych profesionálnych dizajnérov a študentov.

„Obohatením expozície sú ukážky vypletaného ohýbaného nábytku fabriky Thonet z múzea TON v Bystřici pod Hostýnem, ktoré sa dotýkajú aj našej histórie. Symbolizujú prechod od remeselnej produkcie k strojovej veľkovýrobe v 19. storočí,“ hovorí Tibor Uhrín. „Predstavujú efektívnu priemyselnú výrobu s podielom ručnej remeselnej práce, sú ranou ukážkou nastupujúceho priemyselného dizajnu a nových technológií.

Výstava Tradícia netradične: Prírodné pletivá získala v kategórii výstava/expozícia/film 2023 Cenu národopisnej spoločnosti Slovenska.

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Polnočná záhrada
Výstavy
Polnočná záhrada
Dizajn štúdio ÚĽUV
27.09.2024 - 15.11.2024
Na modro
Výstavy
Na modro
Makovického dom v Žiline
02.08.2024 - 30.09.2024
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Výstavy
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Galéria ÚĽUV Bratislava
01.03.2024 - 31.10.2024
Rezbár Peter ZORIČÁK
Výstavy
Rezbár Peter ZORIČÁK
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
20.09.2024 - 07.11.2024
ÚĽUV