Tradícia netradične: Ľan a konopa
Zobraziť na mape
Pozývame vás na komentovanú prehliadku výstavy Tradícia netradične: Ľan a konopa a prednášku kurátorky Ingrid Ondrejičkovej o procese pestovania a spracovania úžitkových poľných rastlín vo štvrtok 24. 10. 2024 o 17.00 hod. v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave.
V poradí tretia z úspešného a verejnosťou obľúbeného cyklu výstav Tradícia netradične, inštalovaných v bratislavskej Galérii ÚĽUV, približuje nadčasovosť úžitkových poľných rastlín – ľanu a konopy. Unikátny charakter historických predmetov a výrobkov, ktoré z nich vznikali v ostatných desaťročiach pod značkou úľuv, prevedie návštevníkov inšpiratívnou minulosťou. Originalita súčasných dizajnérov a študentov vysokých škôl, zameraných vo svojej tvorbe na udržateľnosť, funkčnosť a estetické spracovanie týchto prírodných materiálov, zas načrtne možnú budúcnosť.
Názov výstavy: Tradícia netradične: Ľan a konopa
Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, Bratislava
Otvorené: pondelok – piatok | 12.00 – 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 1. 3. – 31. 10. 2024
Kurátorky: Radoslava Janáčová, Ingrid Ondrejičková
Ľan siaty a konopa siata sa na území Slovenska pestujú odnepamäti. Využitie týchto rastlín na textilné účely pozná ľudstvo od praveku a pre svoje výborné vlastnosti sa tešia obľube aj dnes. Priadny ľan sa v minulosti pestoval takmer v celej Európe a až do začiatku 20. storočia bol hlavným materiálom na výrobu tradičného odevu aj na východe a severe Slovenska. Konopa sa pestovala viac na západnom a južnom Slovensku. Proces pestovania, zberu i spracovania týchto rastlín bol v minulosti príkladne udržateľný. Priadza z nich je tiež pevná a odolná a ľan je navyše prirodzene antibakteriálny, neelektrizuje a výborne sa farbí.
Ručné spracovanie rastlinných vláken patrilo na Slovensku po mnoho storočí k dôležitým, až ritualizovaným domácim prácam. Pohľad na časti tradičného ženského a mužského odevu z rôznych regiónov Slovenska (rukávce, čepce, gate, košele, rubáše a i.) a úžitkové textílie (kútne i smrtné plachty, bytový textil), vytvárané formovaním rastlinnej priadze za pomoci rôznych techník (tkanie, vyšívanie, čipkárstvo, modrotlač a i.) ponúkne návštevníkom nevšedný vizuálny zážitok.
ÚĽUV od počiatku venoval textilnej výrobe mimoriadnu pozornosť, nadväzujúc na bohatú škálu tradičných techník a vzorov. Z návrhov kmeňových výtvarníčok Boženy Janekovej, Oľgy Koreňovej, Kláry Brunovskej, Evy Kováčovej, Janky Menkynovej a ďalších v rôznych oblastiach výroby sa rokmi vyprofiloval špecifický módny smer, zákazníkmi v čase vzniku mimoriadne vyhľadávaný a s odstupom rokov stále nadčasový.
Súčasná tvorba dizajnérov Márie Štranekovej, Martina Hrču, Zuzany Dedík Šidlíkovej, Silvie Fedorovej, Júlie Šmidákovej a ďalších, ako aj študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave či úspešných slovenských firiem Nehera a Modrotlač Rabada dotvorí časovú a vývojovú mozaiku tejto mimoriadne bohatej materiálovej skupiny, ktorá inšpirovala a veríme, že ešte dlho bude inšpirovať generácie našich tvorcov i užívateľov.
Tešíme sa na vašu návštevu!