Iná tvár papiera

Iná tvár papiera

Zuzana Šujanová

Erika Gregušová sa venuje sa tvorbe tapisérií, artprotisov, tkaných kobercov a návrhov na dekoračné látky a prestierania. V posledných rokoch od textilu trocha odbočila a svoju pozornosť zamerala na tvorbu z ručného papiera, ktorý si sama vyrába z odpadových surovín. Noviny, papier a kartóny premieňa na originálne úžitkové umelecké predmety a interiérové objekty. Jej dózy, poháre, vázy, šperkovnice, truhlice rôznych rozmerov, misy i svietidlá prekvapujú nielen zaujímavými nevšednými tvarmi, ale najmä unikátnym spracovaním základného materiálu a citlivou paletou prírodných tónov.
Na myšlienku „recyklovať“ papier a použiť ho pre svoje výtvarné zámery prišla Erika Gregušová v podstate už veľmi dávno. Ako mladá výtvarníčka sa venovala ilustrácii detských knižiek. Ilustrácie tvorila z natrhaného papiera farbeného tušom, čím vznikali nevšedné atypické koláže. Starý odpadový papier a noviny použila na tvorbu umeleckých predmetov prvý raz asi pred sedemnástimi rokmi. „Začala som experimentovať s materiálom i rôznymi tvarmi a vtedy ma to naozaj začalo baviť. Keď do materiálu pridáte niečo nové a nezvyčajné, má konečný predmet úplne iný vzhľad. Neskôr som začala pridávať do hmoty napríklad kávu, červenú repu alebo rôzne čaje, čím sa materiál nádherne sfarbil bez toho, aby som musela použiť umelé farbivá. Mám rada tlmenú, jemnú farebnosť, preto ho prifarbujem zásadne prírodnými farbivami.“
Od menších a jednoduchších tvarov postupne prešla k väčším a zložitejším. Experimentovala s tvarom a neskôr aj s povrchom, hľadala možnosti reliéfneho stvárnenia. Najväčšie truhlice majú rozmer asi 70 x 80 centimetrov a sú dostatočne pevné na to, aby ste si mohli na ne aj sadnúť. Jediné, čo im môže uškodiť je dlhotrvajúci styk s vodou, ale ľahké poliatie vodou prežijú. Rôznorodosť tvarov ich predurčuje na všestranné využitie.

ÚĽUV