Zimný prieskum

Zimný prieskum

Mária Nepšinská

Študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ponúkli opäť formou verejnej prezentácie výsledky svojho štúdia inštalované v ateliérových priestoroch. Medzi množstvom prác sa našlo niekoľko skutočne nápaditých a kvalitných diel, čo svedčí o komplexnom prístupe budúcich umelcov a dizajnérov k tvorbe.

Martin Bu (ateliér produktového dizajnu, 5.ročník) na tému Spomienky na budúcnosť navrhol produkty každodennej potreby určené do interiéru. Zameral sa na stolovanie, netradičným spôsobom riešil produkty a prvky do interiéru z keramiky a porcelánu. Inšpiroval sa filmami americkej produkcie, ako Startrek a X man, a svetom genetického inžinierstva.

Práca Lucie Bartkovej (ateliér s+m+l_XL Kov a šperk, 5. ročník) je návratom k štyrom témam (Lovu zdar, Čajová súprava, Radenie, Mozart), ktoré boli podnetom pre vznik novej piatej témy. Jednotlivé témy rozobrala a následne ich prepojila do nového celku. Zaoberala sa najmä plošným stvárnením a prácovala s fotografiou, xeroxom a kresbou.

Slavomíra Ondrušová (ateliér s+m+l_XL Kov a šperk, 2. ročník) hľadá krásu tam, kde nie je, tam, kde by ju nikto nehľadal. Dieru na tričku povýšila na umelecké dielo – zo zarámovanej diery sa stal šperk.

Andrea Zendeková (ateliér textilného dizajnu, 2. ročník) spracovala tému zátišie – dezén bytovej alebo odevnej textílie. Vybrala si obyčajné poháriky a vznikla bytová textília – obrus do kuchynského prostredia.

Milan Kováč (ateliér sklárskeho výtvarníctva, 4. ročník) sa usiloval zhmotniť myšlienku chaosu a poriadku. Ako materializáciu chaosu a východisko našej existencie vníma vodu – živelnú, beztvárnu hmotu, ktorá predznamenala poriadok vesmíru a umožnila existenciu elementárnych foriem života.

ÚĽUV