Kruhy

Kruhy

Viera Kleinová

Výstavu zaznamenávajúcu 10 rokov súťaže Kruhy na vode pripravil ÚĽUV v priestore bývalej textilnej továrne v bratislavskej Cvernovke, v súčasnosti fungujúcom ako Galleria Cvernovka. Bratislavská verejnosť ju mala možnosť navštíviť v decembri a januári.

Kruhy na vode ÚĽUV usporadúva od roku 1999, keď ich iniciovala Európska federácia ľudového umenia a remesiel ako medzinárodný projekt remesla s regionálnymi špecifikami. ÚĽUV ako jediný zástupca ôsmich zúčastnených krajín v ňom odvtedy naďalej pokračoval. Dosiaľ sa uskutočnilo päť ročníkov bienálnej súťaže zameranej na produkty z oblasti interiérovej tvorby (stolovacie a interiérové prvky, nábytok), šperku a módy. Súťaž si našla svojich priaznivcov predovšetkým u mladých tvorcov – záujem študentov stredných škôl viedol aj k vytvoreniu samostatnej stredoškolskej kategórie. Súťaže sa za desať rokov zúčastnilo takmer tisíc dizajnérov, výtvarníkov a remeselníkov.

Koncept výstavy Kruhy 2009 mal dve vrstvy – základ prezentácie tvorili práce ocenených 87 tvorcov, okrem toho bola na výstavu vybraná skupina autorov, ktorých práce mali charakter príbuzný zameraniu súťaže – dokopy tak boli na výstave zastúpené diela 140 autorov. Súčasťou vernisáže bola módna prehliadka mladého slovenského odevného dizajnu. V roku 2010 sa s výstavou budú môcť zoznámiť na Slovensku v Košiciach a v zahraničí v Berlíne a Ľubľane.

ÚĽUV