Dva z ôsmich

Dva z ôsmich

Viera Kleinová

Dizajn štúdio ÚĽUV postupne chce postupne predstaviť všetky odbory najstaršej slovenskej umeleckej školy: Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislave. Úvod cyklu zabezpečili odbory ručné výtvarné spracúvanie textílií a kameňosochárstva. Výstava zaznamenáva aktuálnu tvorbu študentov – od drobných prác ako šperky až po napr. impozantné textilné sedenie či exteriérovú realizáciu kameňosochárov (reprodukovanú vo fotografii). Textilné oddelenie vedie Anna Bohatová a v súčasnosti tvoria pedagogický okruh Iveta Miháliková, Ildikó Dobešová a Eva Klepáčová. Princíp práce na oddelení je založený na poznaní a ovládaní remesla a jeho následnom využití v dizajnérskych zadaniach. Študenti sa počas štúdia zoznámia s celým spektrom klasických textilných techník ako výšivkárstvo a čipkárstvo, ručné tkanie a viazanie gobelínov, batiky, maľovanie na textil, pletenie a háčkovanie, konštrukcia a modelácia odevov, venujú sa však aj využitiu netextilných materiálov ako plast, papier, drôt, kov…

Oddelenie kameňosochárstva vedie Roman Hrčka, ďalšími pedagógmi sú Jozef Hrvoľ a Jozef Hrbáček, na výstave je možné vidieť aj niekoľko prác, ktoré vznikli pod vedením Viktora Oravca. Rozsah štúdia na tomto oddelení nezahŕňa len prácu s kameňom, okrem reprodukčných kameňosochárskych techník sa poslucháči zoznámia aj s inými druhmi výtvarnej/dizajnérskej práce – napr. tvorbou mincí, plakiet, medailí, šperkov.

Študenti oboch odborov sa pravidelne zúčastňujú študentských o profesionálnych súťaží, výstav, workshopov a iných dizajnérskych, remeselných a umeleckých podujatí na Slovensku i Čechách, kde už dosiahli mnoho významných úspechov.

ÚĽUV