Fórum dizajnu 2013 „HARMÓNIA A KONTRAST“

Fórum dizajnu 2013 „HARMÓNIA A KONTRAST“

Erika Trnková

Súčasná doba poskytuje dizajnérom aj výrobcom rôzne druhy materiálov a technologických možností ich spracovania. Táto skutočnosť sa odráža i na ich využití v interiéroch. Práve kombinácie materiálov uplatnené pri návrhoch a výrobe nábytku a bytových doplnkov môžu ozvláštniť bytové i verejné interiéry, vyvolávať u užívateľov nové pocity a sprostredkovať im nové zážitky.

5. – 10. marca sa vo výstavisku Agrokomplex Nitra prezentovalo Slovenské centrum dizajnu výstavou Fórum dizajnu 2013 – Harmónia a kontrast. 16. ročník výberovej výstavy chcel poukázať na nové prístupy dizajnérov, architektov a študentov dizajnu pri využívaní rôznych materiálov a ich kombinácií v súvislosti s bývaním. Organizátori predstavili návštevníkom výrobky, prototypy alebo funkčné modely nábytku, interiérových a exteriérových prvkov a bytových doplnkov od viac ako 50-tich autorov z prostredia profesionálnej dizajnérskej tvorby i študentského dizajnu. Kurátorkami boli Katarína Hubová a Adriena Pekárová. Vybraté projekty vynikajúco odrážajú schopnosť autorov harmonicky, či naopak úplne kontrastne spájať najrozličnejšie materiály vo výsledných produktoch dennej spotreby. Slovenské centrum dizajnu každoročne na výstave Fórum dizajnu oceňuje najzaujímavejší exponát resp. autora či školu. V tomto roku udelilo cenu 16. ročníka Fóra dizajnu – Harmónia a kontrast – akad. arch. Dušanovi Voštenákovi zo Žiliny za kolekciu Taburetky – zábavný nábytok do každého bytu. Kolekciou malých taburetiek sa Dušan Voštenák vracia k dizajnu a zostáva verný tomu, čo charakterizuje jeho tvorbu veľkých celkov. Interiér vníma ako scénu, ktorá vťahuje diváka do hry, podnecuje jeho emócie a vnímanie priestoru. Taburetky sú farebné, hravé, vynucujú si pozornosť a reakciu užívateľa, dávajú interiéru osobitosť a vtipnú pointu. Samozrejmosťou je vynikajúca kvalita ich spracovania.

Na výstave sa svojou tvorbou predstavili Vysoká škola výtvarných umení Bratislava, Technická univerzita Košice, FU – Katedra dizajnu, Škola úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru Bratislava, Škola úžitkového výtvarníctva Ružomberok a viacero profesionálnych dizajnérov. Novinkou tohoročného Fóra dizajnu bola interaktívna hra pre návštevníkov expozície s názvom „Harmonizujte a kontrastujte…“, pri ktorej majú návštevníci možnosť vytvoriť si vlastnú koláž či mozaiku nalepením najrozličnejších materiálov na pripravené drevené panely v duchu témy tohoročného Fóra dizajnu – Harmónia a kontrast.

ÚĽUV