Etudy z dreva

Etudy z dreva

Súťaž o najlepší drevený bytový doplnok

Viera Kleinová

Myšlienka zorganizovať súťaž zameranú na prezentáciu súčasnej podoby predmetov a výrobkov z dreva sa v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene zrodila v roku 1998. Múzeum týmto spôsobom chce nielen obohatiť svoje zbierkové fondy, ale predovšetkým rozprúdiť dialóg s dizajnérmi, výrobcami, firmami, podporiť a stimulovať ich. Organizátori sa každoročne zameriavajú na jednu špecificky vymedzenú tému.

Témou druhého ročníka v roku 2000 bol drevený bytový doplnok. Súťaž bola vypísaná v dvoch kategóriách: sériovo vyrábané bytové doplnky a originály, a prototypy a modely. Prihlásených bolo 35 prác, všetky v druhej kategórii. Boli medzi nimi predmety do kuchynského interiéru, na stolovanie, menšie nábytkové kusy – stojany, vešiaky, stolíky, ale aj práce smerujúce do oblasti objektov či voľnej tvorby.

Odborná porota udelila jednu hlavnú cenu, tri uznania a jedno špeciálne uznanie.

Držiteľom hlavnej ceny sa stal Michal Hanula za kolekciu drevených mís Mištičky elipsičky. Misy vytvorené systémom na seba poukladaných elipsovitých drevených hranolov zaujali predovšetkým jednoduchým a zároveň efektným riešením, ktoré bolo navyše dosiahnuté s maximálnou úsporou materiálu. Prvé uznanie bolo udelené Borisovi Belanovi za luskáčik orechov za netradičný dizajn a vysokú remeselnú úroveň spracovania. Druhé uznanie si odniesol Marek Boka za Mobilné stolovanie – drevenú doštičku na krájanie i stolovanie. Intaktnou súčasťou doštičky je nožík a vidlička, ktoré možno podľa potreby jednoducho zasunúť do plochy dosky. Tretie uznanie získal Andrej Vágner za sadu zásobníkov na orechy a luskáčik, pri ktorých porota ocenila celkovú koncepciu sady a esteticky pôsobivé a prakticky kreatívne poňatie luskáčika. Špeciálne uznanie dostal Lukáš Petřek, študent Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislave za Prútený objekt. Autor sa úspešne inšpiroval tradičnou košikárskou technológiou a vytvoril mimoriadne svieži a moderný interiérový objekt.

Za povšimnutie stoja aj ďalšie súťažné práce, ktorým sa nedostalo ocenenia. Vtipným a úsporným spôsobom riešenia nás zaujal závesný sklápací vešiak Michala Hazlingera, študenta Strednej priemyselnej školy drevárskej vo Zvolene, určený na zavesenie ramienok. Stojan na časopisy zasa vyniká subtílnou eleganciou a ľahkou prenosnosťou. Originálnym nápadom sa vyznačuje multifunkčne poňatý nábytkový kus – odkladací stolík – sedačka s úložným priestorom, vytvorený v spolupráci Jozefa Mundiera a jeho študentov.

Kvalitatívne sa súťaž niesla v podobnom duchu ako minulý rok – úroveň prihlásených prác bola v škále od priemerných po veľmi kvalitné, možno však povedať, že chýbali práce vynikajúce či výnimočné. Ako mimoriadny úspech treba vnímať fakt, že o sériovej výrobe jedného zo súťažných predmetov – závesného stojana Michala Hazlingera – sa už uvažuje.

A čo bude témou nasledujúceho ročníka súťaže? Organizátori sa rozhodli, že to opäť bude drevená hračka.

ÚĽUV