Garden party

Garden party

Viera Kleinová

Dvaja mladí slovenskí výtvarníci – Ojka a Marianno – svoju spoločnú výstavu autorských šperkov v Dizajn štúdiu ÚĽUV navrhli ako záhradnú slávnosť.

Ojka – Katarína Ondrejková je absolventkou ateliéru voľnej textilnej tvorby VŠVU v Bratislave. Pre garden party navrhla šperky a odevné doplnky, ktorých spoločným motívom je florálne tvaroslovie. Najčastejšie boli štylizované rozety, objavili sa i šperky evokujúce podmorskú faunu či flóru. Iné odevné doplnky dýchali čarom starých vyšívaných kabeliek z 19. storočia alebo extravaganciou francúzskej haute-couture. Textilné východiská sú v jej dielach veľmi zreteľné, predovšetkým v materiáli a technikách. Nájdeme tu vyšívanie, šitú čipku, háčkovanie, francúzske uzlíky a pod. Príznačné je autorkino zaujatie pre miniatúrny rozmer, v ktorom s prehľadom využíva náročné textilné techniky.

Marianno – Marian Hornyák vyštudoval v ateliéri Kov a šperk VŠVU v Bratislave. Jeho kolekcia sa odvíja od geometrických tvarov, zahŕňa však aj brošne a náhrdelníky „kvetinových“ radov. Na jednej strane prísna geometria, na strane druhej opulentné, štedré formy a netradičné kombinácie materiálov.

ÚĽUV