Fascinuje ma materiál… Rozhovor s Ildikó Dobešovou

Fascinuje ma materiál… Rozhovor s Ildikó Dobešovou

Zuzana Šidlíková

Tvorba Ildikó Dobešovej zostáva v povedomí najvýraznejšie prepojená so strojovou pleteninou, z ktorej vytvára odevy a odevné doplnky. Pravidelne sa však venuje i voľnej výtvarnej tvorbe, ktorú prezentuje na výstavách a sympóziách doma i v zahraničí. Na domácej scéne pôsobí od skončenia Vysokej školy výtvarných umení takmer pätnásť rokov.

“Obe podoby mojej tvorby sa dopĺňajú a navzájom ovplyvňujú. Väčšiu časť roka sa venujem úžitkovej tvorbe, ktorá ma živí. Venovať sa voľnej výtvarnej tvorbe na letných sympóziách je preto pre mňa osviežujúce. Niektoré postupy, ktoré sa mi podarí takouto cestou objaviť, sa prenášajú do tvorby úžitkovej – spôsoby skladania, prepletania, vrstvenia, farebných kombinácií… Pre mňa je veľmi inšpiratívne celé prostredie tovární a papierní, odpad, ktorý sa tam recykluje, zviazané baly, ktoré čakajú na opätovné použitie… Pracujem skôr intuitívne, hrám sa s materiálom, pričom dosť často je výsledok vecou náhody – náhodných farebných spojení či zaujímavej štruktúry. Snažím sa využívať prirodzené vlastnosti materiálu.

Pletenina je pre mňa zaujímavým materiálom práve pre svoju pružnosť… Telo vnímam ako konštrukciu, odev ho zahaľuje. Kedysi som pracovala s pleteninou viac sochársky, dnes mám skôr tendenciu „dostať sa k telu“. Začala som viac pracovať so strihom… Zo začiatku som odev vnímala ako objekt, teraz skôr sledujem módne trendy. Dá sa však povedať, že voľnejšie odevy, väčšmi plasticky aranžované, zostávajú svojím spôsobom nadčasové.”

Svoju módu značky Ildi dopĺňa Ildikó Dobešová aj šperkom, ktorý je „sfunkčnenou“ textilnou miniatúrou. “Začala som tvoriť najskôr brošne. To súviselo s nutnosťou zopnúť aranžovaný odev… Brošňa dáva slobodu možností, môžete odev nechať voľne rozopnutý alebo ho zúžením prispôsobiť na telo… Šperkom dotváram odevy, obohacujem ich detailom, ktorý je v jednotnom štýle s odevom. Riešim však nielen brošne, ale celé súpravy, ktoré sú v jednotnom štýle – náhrdelníky, náramky, sponky atď.”

Projekty na najbližšie obdobie: “Chystám sa na výstavu miniatúry v Bratislave. Mám tiež pozvanie na 3rd Triennal of Textile Art Szombathely a pozvanie na 25th Years International Textile Art Graz. Sú to projekty, kde sa za účasť platí. Preto sa teraz musím rozhodnúť, čo budem realizovať a či sa vôbec prihlásim. Je to nákladné nielen na financie, ale i na čas. Zúčastniť sa je však jediná možnosť, ako sa textilný výtvarník môže konfrontovať.”

ÚĽUV