Ako starí majstri…

Ako starí majstri…

Peter Šugár

Michal Hanula absolvoval Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Neskôr po absolvovaní Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach začal pedagogicky pôsobiť na ŠÚV v Ružomberku, kde vedie odbor tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov. Pri vedení študentov sa zameriava na tradičné techniky. Školské prostredie mu dovoľuje prekračovať zaužívané hranice a ponúka možnosť objavovať nové spôsoby. Vypracoval sa na zrelého dizajnéra s vlastnými názormi. Jeho tvorbu možno charakterizovať ako dizajn na báze remesla. Okrem dreva skúšal pracovať aj s inými materiálmi, ako napríklad drôt, kov či ich spájanie.

Významnou zložkou Michalovej práce je remeslo. Prvé kontakty s ním mu sprostredkoval v detstve starý otec. Jeho záľubou je experiment, hľadanie nových výhodnejších postupov, ako sa dopracovať k požadovanému výsledku. Presne tak ako to robili starí majstri. Veľa pracuje so strojmi, čo bez problémov priznáva. Pozná tradičné postupy, cestou experimentu hľadá ich praktické využitie a zrýchľuje ich účinok. Týmto spôsobom nachádza svoj výtvarný jazyk.

Zatiaľ posledná výstava Michala Hanulu, ktorá sa uskutočnila v Dizajn štúdiu ÚĽUV v Bratislave, predstavila interiérové doplnky a úžitkové predmety / stolovacie prvky z dreva. V ostatnom čase sa drevu venuje najviac, čo však neznamená, že by sa vzdal ostatných materiálov. Drotárstvo ho láka naďalej a uvažuje o návrate k nemu. Rovnako aj spracovanie rohoviny považuje za veľmi zaujímavé. Nielen pre možnosti estetického spracovania rohoviny, ale aj zo záujmu zachovania materiálu, ktorý by inak pravdepodobne skončil ako odpad. Mnohé z artefaktov nepredstavujú definitívny stav vecí, ale polohu hľadania; sú začiatkom ďalšej tvorby a spoznávania rôznych materiálov. Spomínaná výstava sledovala hlavne najnovšiu tvorbu. Obsiahla rôzne prístupy a spôsoby opracovania dreva.

ÚĽUV