Mníchov 2012 – zaujímavosti z mekky dobrého remesla, dizajnu a šperku

Mníchov 2012 – zaujímavosti z mekky dobrého remesla, dizajnu a šperku

Silvia Fedorová

Najväčšie sprievodné podujatie mníchovského veľtrhu je výstava Exempla. Exempla sa organizuje pravidelne od roku 1970 a jej cieľom je predstaviť vybranú umelecko-remeselnú oblasť v čo najširšom spektre jej špičkových prejavov. Súčasťou výstavy nie sú len produkty vo svojej finálnej podobe, ale na živo sa predstavuje celý proces vzniku. Témou poslednej Exemply bolo sklo s mottom Medzi inováciou a tradíciou. Usporiadatelia pozvali takmer 30 vystavovateľov, jednotlivcov i firiem, bola tu zastúpená aj odborná škola sklárska z nemeckého Zwieslu. V jednotlivých kójach bolo možné vidieť fúkanie, tavenie, brúsenie, maľbu na sklo, ale aj špeciálne techniky, napr. výrobu fúkaného tabuľového skla, ktoré sa používa pri reštaurovaní historických pamiatok. Neobyčajnú technológiu tavenia tabuľového skla do 3D rozmeru vyvinul Holanďan Bert Frijns. Jeho obrie vázy očarili nielen svojimi rozmermi, ale aj nespornými estetickými kvalitami. V rámci Exemply dostalo neobyčajnú poctu aj slovenské ateliérové sklo. Spolu s českými sklármi boli pozvaní prezentovať svoje práce Zora a Štěpán Palovci, Eva Fišerová, Oliver Leššo, Patrik Illo a Lukáš Mjartan. Slovenská kolekcia zaujala remeselnou, ale predovšetkým výtvarnou kvalitou. Zahraničie nám opäť pripomenulo, akých špičkových umelcov doma máme. V roku 2012 oslavuje tzv. hnutie ateliérového skla svoje 50. výročie. K tejto udalosti vystavila časť svojej medzinárodnej zbierky Nadácia Alexandra Tutseka.

Okrem výstavy Exempla sa slovenskí umelci predstavili aj na ďalších významných sprievodných podujatiach. Sklár Palo Macho vystavoval na Majstroch moderny a Jana Machatová a Martin Papcún na výstave Schmuck (Šperk).

Talenty, súťažná výstava mladých do 33 rokov, je vždy očakávaná s napätím, lebo prináša nové, neopozerané nápady v najvyššej kvalite remeselného spracovania. Jednou z novoocenených bola holandská absolventka produktového dizajnu Nienke Janssen, ktorá v Mníchove vystavila noblesne pôsobiacu skrinku na vysokých nohách z recyklovanej preglejky.

ÚĽUV