Vlastný prsteň

Vlastný prsteň

Redakcia

Bratislavská galéria Eggplant vznikla v roku 2012 a vo svojej dramaturgii sa sústreďuje na autorské koncepty slovenských i zahraničných tvorcov šperku. V apríli tu bola výstava Sylvie Jokelovej, ktorá prostredníctvom projektu nazvaného Schmuckaustellung relativizuje štandardné a konvenčné vnímanie pojmu šperk.

Sylvia Jokelová – jedna z najvýraznejších predstaviteliek autorského dizajnu na Slovensku je svojim profesionálnym školením šperkárka. Už od počiatkov svojho pôsobenia však rada putuje naprieč voľnými/dizajnérskymi žánrami.

Séria totožných prsteňov, inštalovaných ako chody slávnostnej tabule, je východiskovým prostredím. Zvolený lievikovitý tvar prsteňa umožňuje divákovi priložiť si prsteň na oči – stáva sa tak režisérom vlastnej projekcie, môže si dožičiť prepych súkromného, vonkajšími vplyvmi nerušeného zážitku. Prstene sa však postupne plnia trblietavými kamienkami a čaro intimity sa stráca, navodená atmosféra prestáva byť realizovateľnou. Sylvia Jokelová preferuje pre šperk neklasické materiály a zaujíma ju tvorivosť, ktorá nemá mantinely profesionálneho školenia.

Výstava mala dve fázy – samotnú prezentáciu autorky a workshop Vytvor si svoj vlastný prsteň, kde si pod jej vedením frekventanti skúsili navrhnúť a zrealizovať svoje šperky a následne ich vystavili v spoločnosti Sylviiných šperkov.

ÚĽUV