Krpce – najstaršia súčasť ľudového odevu na Slovensku

Krpce – najstaršia súčasť ľudového odevu na Slovensku

Nora Čechmánková, Petra Jarošová

Krpce sú nízka kožená obuv zhotovená z dvoch obdĺžnikov spracovanej kože – usne. O ich archaickosti vypovedá jednoduchosť a zároveň dômyselnosť strihu, ktorým sa dosahuje dokonalé využitie dostupného materiálu. Krpec nie je šitý dratvou, ale remienkami kože narezanými priamo z obdĺžnika kože krpca. Väčšina našich krpcov je vytvorená štyrmi základnými úkonmi: zošitie špice remienkom, vyformovanie vonkajšieho boku tým istým remienkom, vyformovanie vnútorného boku sekundárnym remienkom a vyformovanie päty, ktorá sa väčšinou sťahovala dlhým koženým remeňom.

Princíp výroby obuvi stiahnutím kusa kože okolo chodidla nachádzame medzi mnohými kultúrami so samozásobiteľským spôsobom života. V časoch všeobecného rozšírenia krpcov ich vyrábali buď samotní otcovia pre svoje rodiny, alebo sa ich výrobe ako doplnkovému zamestnaniu popri hospodárstve venovali zručnejší členovia lokálneho spoločenstva. Najpoužívanejšou surovinou pri výrobe krpcov bola hovädzia koža.

Na našom území bola táto obuv rozšírená najmä v horských oblastiach a priľahlých dolinách. Krpce chránili chodidlo, tepelne ho izolovali a zostávali aspoň určitý čas nepremokavé. Dobre držali na nohe, nezvierali ju a súčasne boli ľahké a mohli sa nosiť v každom ročnom období.

ÚĽUV