Štyri životy v koži

Štyri životy v koži

Zuzana Šidlíková

Od doby, kedy Baťa začal v Československu svojím prevratným mechanizovaným systémom produkcie likvidovať drobných remeselníkov, prešlo mnoho desaťročí. A dnes sa opäť otvára otázka, akú pozíciu má na trhu ručne vyrobená topánka na mieru, či originálna taška vyhotovená v lokálnej dielni v malej sérii. Štyri značky v rámci Čiech a Slovenska majú svoj príbeh.
Zuzana Serbak – absolventka pražskej Vysokej školy umeleckopriemyselnej, praxovala v Londýne a Amsterdame, jej topánky boli súčasťou viacerých domácich i zahraničných výstav. V súčasnosti žije v Topoľníkoch a dielňu má v Dunajskej Strede. Pod vlastnou značkou sa venuje najmä tvorbe malých kolekcií obuvi a topánkam na mieru.
Eliška Kuchtová – študentka Ateliéru dizajnu odevu a obuvi na pražskej Vysokej škole umeleckopriemyselnej, stala sa víťazkou Národnej ceny za študentský dizajn 2012. V tom istom roku získala dve nominácie Czech Grand Design v kategóriách Objav roku a Módny dizajnér roku. Má za sebou stáž v holandskom štúdiu JorisLaarmanLab. Od roku 2012 pracuje pre španielsku značku Camper. V roku 2011 rozbehla projekt Cutulum, ktorý charakterizuje netradičné strihové riešenia, flexibilné spracovanie obuvi a rôzne prvky zdravotných, diabetických a záťažových topánok.
Playbag – za touto značkou stojí Aleš Loch, ktorý sa na Odevnej škole v Prostějove vyučil v odbore brašnár a absolvoval tiež Zlínsku súkromnú vyššiu odbornú školu umenia v odbore voľná a úžitková grafika. Značka vznikla v roku 2009, v jej ponuke je možné nájsť tašky, ale i peňaženky či opasky. Predáva prostredníctvom webovej stránky a vo viacerých kamenných obchodoch v Čechách, na Slovensku a Rakúsku.
WooleWo – značka WooleWo vznikla v roku 2011. Za značkou stojí manželský pár Zuzana a Mojmír Minárikovci. Svoju dielňu majú v Oščadnici, kde sa venujú realizáciám z vlny, kože a dreva. Ich motiváciou je tvorba nadčasových, jednoduchých a funkčných produktov.

ÚĽUV