Kováčske dni 2001

Kováčske dni 2001

Redakcia

V dňoch 7. – 8. júla 2001 sa v Turčianskych Tepliciach zišli umeleckí kováči na 7. medzinárodnom stretnutí Kováčske dni 2001. Predchádzajúce ročníky tohto podujatia sa uskutočnili spočiatku na Devíne a potom na hrade Červený Kameň. Počas dvoch dní sa návštevníkom predstavilo 40 účastníkov, vystavujúcich alebo tvoriacich kováčov zo Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny, Nemecka a Rakúska. V kúpeľnom parku a v kúpeľnom liečebnom dome Veľká Fatra boli v rámci výstavy Kov a šperk inštalované ich diela, kované a tepané plastiky, nože, zbrane atď. Študentské práce vystavovala Škola úžitkového výtvarníctva z Kremnice. Spolu si návštevníci mohli prezrieť 84 exponátov. V parku mali príležitosť vidieť kováčov priamo pri práci pri kováčskych vyhniach. Tohtoročné Kováčske dni navštívilo okolo 5 000 návštevníkov.

Kováčske dni dopĺňal bohatý sprievodný kultúrny program. Podujatie malo tentoraz aj charitatívny rozmer, keď z dobrovoľného vstupného organizátor venoval finančné prostriedky Nadácii pre pomoc zdravotníctvu horného Turca. Škola úžitkového výtvarníctva v Kremnici a ZŠ Budovateľov v Martine dostala vecné dary.

Okrem účastníckych diplomov a pamätných mincí si každý účastník odniesol symbolickú pozvánku na budúcoročné stretnutie – železnú guľatinu, z ktorej má vytvoriť vlastné dielo. Kováčske dni 2002 sa uskutočnia 6. – 7. júla budúceho roku v Turčianskych Tepliciach.

ÚĽUV