Krása fajok

Krása fajok

Redakcia

Banská Štiavnica 22. 6. – 31. 10. 2001

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici sprístupnilo 22. júna 2001 v priestoroch Starého zámku výstavu venovanú zaujímavému zberateľskému artiklu – fajke. Táto medzinárodná výstava bola pripravená po ukončení putovnej maďarskej svetovej výstavy Dejiny maďarských fajok a dejiny na maďarských fajkách (apríl 2000 – jún 2001 v mestách Kesthely, Debrecín a Budapešť), na ktorej Slovenské banské múzeum prezentovalo aj banskoštiavnické fajkárske remeslo.

Po jej skončení kolegovia z Maďarského národného múzea časť exponátov zapožičali na Slovensko.

Na výstave v Banskej Štiavnici sú zastúpené fajky z morskej peny a dreva z Maďarského národného múzea v Budapešti, hlinené fajky z Dériho múzea v Debrecíne, z mesta, ktoré spolu s Banskou Štiavnicou patrilo v 19. storočí k najznámejším strediskám výroby hlinených fajok v strednej Európe, a z Rába múzea v Körmende, ktoré má zaujímavú zbierku archeologických nálezov hlinených fajok typologicky podobných našim štiavničkám. Z bohatých zbierkových fondov fajkárskeho charakteru v slovenských múzeách fajky zapožičalo Východoslovenské múzeum v Košiciach, Etnografické múzeum SNM v Martine, Historické múzeum SNM v Bratislave, Mestské múzeum v Bratislave, Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici, SNM – Múzeum v Bojniciach, Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Tekovské múzeum v Leviciach, Západoslovenské múzeum v Trnave, Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, Múzeum vo Sv. Antone a, samozrejme, svoje exponáty vystavuje aj domáce Slovenské banské múzeum. Výstavu doplnili aj súkromní zberatelia.

Na výstave Krása fajok je inštalovaných približne tisíc kusov zbierkových predmetov fajkárskeho charakteru – hlinené fajky, fajky z morskej peny, z dreva, porcelánu, kovu, vodné fajky, tabatierky, mešce na tabak, špeciálne nástroje na čistenie fajok, stojany na fajky atď.

Dôstojné miesto patrí fajkám z morskej peny. Tento ľahký tvárny nerast sepiolit, afrodit s obsahom kremíka a magnézia, ktorý je ľahší ako voda, bol veľmi vhodný na výrobu fajok. Pri určitej vlhkosti sa dá veľmi ľahko rezať nožom a fajkárom umožňuje vytvárať jemné miniatúrne diela. Podľa historických správ prvý kus morskej peny, z ktorej vznikla fajka, doviezol z Turecka do Budína okolo roku 1720 gróf Andrássy pochádzajúci z Krásnej Hôrky. Podobu fajky mu dal budínsky remeselník Karol Kovács. Zaujímavé pre banskoštiavnický región sú fajky s námetom práce baníka pod zemou.

Historické typy fajok sú na výstave doplnené aj fajkami niektorých súčasných výrobcov.

ÚĽUV