Ľubomír a Peter Bandúrovci – podobní, a predsa jedineční

Ľubomír a Peter Bandúrovci – podobní, a predsa jedineční

Eva Kelley

Dvaja čerství majstri ľudovej umeleckej výroby, súrodenci Ľubomír a Peter Bandúrovci, sa venujú práci s drevom. Sortiment ich výrobkov je veľmi podobný, ale každý má svoj jedinečný, rozpoznateľný rukopis.

Ľubomír Bandúr: „Snažím sa zvýrazniť prirodzenú krásu dreva.“ Vyštudoval strednú školu strojnícku a po skončení pracoval ako konštruktér v strojárňach v Považskej Bystrici. Od roku 1992 sa naplno venuje práci s drevom a maľbe. S ÚĽUV-om začal spolupracovať v roku 1980, keď s výtvarníčkou J. Menkynovou vytvorili kolekciu drevených hračiek – zvieratiek a chalúpok. Neskôr si výrobky začal navrhovať sám – kazety, šperkovnice, drevené hrebene, vianočné ozdoby, svietniky a ďalšie. Vyrába ich z prírodných ovocných drevín, z čerešne, slivky a orecha, a napúšťa ich prírodným ľanovým olejom. Remeslom sa však neživí. Záujem o drevené výrobky je kolísavý, keďže je to sezónna záležitosť.

Peter Bandúr: „Uprednostňujem jednoduchosť tvarov a čisté línie.“ Vyučil sa za stolára. Po roku 1989 si založil živnosť a práci s drevom sa venoval popri zamestnaní. Profesionálne sa jej začal venovať v roku 1997, keď prišiel o zamestnanie. V tomto období obnovil aj spoluprácu s ÚĽUV-om. Výrobky rozšíril o úžitkové predmety – drevené kazety, šperkovnice, hrebene či prívesky vyrábané z orechového, čerešňového, slivkového, brestového a javorového dreva. Na výrobu hračiek používa topoľ a lipu. Jeho diela možno nájsť okrem ÚĽUV-u v niekoľkých predajniach po celom Slovensku a tiež na domácich aj zahraničných festivaloch, kde ich osobne predáva.

ÚĽUV