Folklore is Alive!

Folklore is Alive!

Jolana Součková

České centrum Praha pripravilo v marci 2011 výstavu o folklórnych stopách v súčasnom dizajne krajín Višegrádu. Výstavu realizoval Design Cabinet.CZ a kurátorka Dita Hálová. Zahraničnými partnermi boli ÚĽUV Bratislava za Slovensko, Cepelia za Poľskú republiku, z Maďarska Design Institut MOME. Za Českú republiku oslovila kurátorka české školy, ktoré sa v rámci výučby ešte zaoberajú folklórnymi tradíciami.

Po skončení výstavy v Prahe sa výstava predstavila v Štokholme, v súčasnosti ju môžu vidieť návštevníci ÚĽUV-u v Bratislave, potom putuje do Bruselu, Varšavy a Budapešti.

Poľsko sa predstavuje výraznou expozíciou textilu a odevných doplnkov. Slovensko predstavuje v expozícii zameranie predovšetkým na drevené výrobky, keramiku a porcelán, podobne ako Česká republika. Maďarsko zase vystavuje úchvatné odevy z papiera a do Prahy priviezlo i odev Metallic Folklore Renáty Gyöngyösi, ktorý nedávno vyhral súťaž mladých dizajnérov organizovanú budapeštianskym Terminálom (odev je zobrazený na plagáte k výstave).

Dita Hálová: „Výstava Folklore is Alive! chcela od prvého okamžiku vyprovokovať otázku, či existujú šance nájsť spoločnú tradíciu kvalitnej remeselnej práce, a to bez negatívneho vnímania folklóru, konotácií poklesnutosti, nedokonalosti, jednoduchého životného štýlu, zaostalosti. A vybrané diela zo štyroch stredoeurópskych krajín jasne dokladujú, že áno. Mladá generácia dokazuje, že vo folklóre a všetkých prejavoch remesiel nachádza nákazlivo živú a a zdravú inšpiráciu.“

ÚĽUV