Banalita a noblesa

Banalita a noblesa

Adriena Pekárová

14. ročník textilnej miniatúry oboslalo vyše sto profesionálov, porota pod vedením profesorky Margy Persson z Rakúska vybrala 160 diel od 63 umelcov z 22 krajín. Študentskú časť súťaže tvorilo 110 prác od 178 študentov zo slovenských škôl a zo školy v USA, na ktorej učí slovenský textilný dizajnér Jozef Bajus.

Téma ročníka 2012 Banalita a noblesa ponúkla tvorcom, aby uvažovali o protikladoch, o skutočnom význame vecí, ktoré nie sú zvyčajne vyjadrené povrchom, leskom a cenou. Kontrast banálneho materiálu a hodnoty, s ktorou je spojený, bol častým postupom. Napr. Daniel Szalai (SR) postavil dôstojný symbol kráľovskej koruny zo špáradiel a kovových matíc, Alzbieta Kuzniar (PL) a Teréza Krnáčová vytvorili štruktúry vzácnych krištáľov z plastových materiálov. Svojské verzie banálneho predmetu – topánky – v noblesnej podobe predstavili Blanka Šperková (ČR) aj Fínky Nina Nisonen a Hannele Ollakka. Téma bola veľkou príležitosťou pre tvorcov, ktorí pracujú s recykláciou – Soňa Sadilková (SR) a Nikola Čiripová (SR) alebo Ya-chu Kang (Taiwan). Kategória textilnej miniatúry poskytuje príležitosť na uplatnenie širokej škály materiálov a techník. Väčšina tvorcov pracuje vlastnými špecifickými technikami a s rozmanitými materiálmi, okrem vlákien a textílií všetkého druhu aj s plastmi, kovom, drevom, papierom, drôtom, prírodninami a nájdenými predmetmi.

Lotyšská výtvarníčka žijúca v Paríži Velga Lukaza získala Cenu združenia TXT za Minitapisérie vytvorené kombináciou techník tkanie, výšivka, aplikácia korálikov. Cenu poroty ročníka 2012 získala profesorka textilného umenia na kaunaskej výtvarnej akadémii Egle Ganda Bogdaniene za objekt Baby vytvorený technikou plstenia. Študentskú cenu si odniesla Anna Gregušová, študentka ŠÚV J. Vydru v Bratislave, v triede akad. mal. Ivety Mihálikovej, za kolekciu šperkov nazvanú Molitan ako ozdoba.

Väčšiu kolekciu svojich prác predstavili na výstave umelci, ktorí dostali ocenenia v predchádzajúcom ročníku: Ludwiky Zytkiewicz-Ostrowskej z Lodže (držiteľka Ceny TXT 2011), Melanie Greussing z Rakúska (cena v študentskej kategórii 2011) a Brigitte Amarger z Francúzska (Cena poroty 2011).

ÚĽUV