Katarína Hallonová
Považské múzeum v Žiline sa od svojich počiatkov venuje dokumentácii drotárstva. Vzniklo v roku 1942. Na jeho úvodnú výstavu vytvorili vtedajší drotárski majstri rozmerné drôtené figúry ľudí, zvierat, rozprávkových bytostí a modely dopravných prostriedkov, ktoré po prvý raz zhodnotili drotárske remeslo v umeleckej rovine. Medzi plastikami vynikal drôtený kohút na vežovitom podstavci od majstra Keraka. Bol prvým zobrazením tohto námetu v drôte a Považské múzeum si ho zvolilo po roku 1990 za svoje logo.
.
Kohút sa stal aj ústrednou témou tvorivého projektu Kohútik jarabý. Zapojilo sa do neho 48 autorov všetkých vekových kategórií zo Slovenska a z Čiech, ktorí pripravili súbor vyše sedemdesiatich exponátov. V žánrovo i štýlovo pestrej kolekcii prevažujú plastiky. Z pracovných postupov sa uplatnili tak tradičné drotárske techniky, ako aj originálne autorské postupy. Autori využili všetky dostupné druhy drôtu a plechu z ocele aj farebných kovov, často s rôznymi povrchovými úpravami. Kovový materiál dopĺňali papierom, drevom, perím, kamienkami, drahými kameňmi, perlami, korálikmi či gombíkmi..
Výstavu pod názvom Kohútik jarabý pripravilo Považské múzeum v Žiline v spolupráci s Mestom Žilina ako sprievodné podujatie Festivalu drotárstva 2012.