Kohútik jarabý – Výstava drotárskych plastík v Žiline

Kohútik jarabý – Výstava drotárskych plastík v Žiline

Katarína Hallonová

Považské múzeum v Žiline sa od svojich počiatkov venuje dokumentácii drotárstva. Vzniklo v roku 1942. Na jeho úvodnú výstavu vytvorili vtedajší drotárski majstri rozmerné drôtené figúry ľudí, zvierat, rozprávkových bytostí a modely dopravných prostriedkov, ktoré po prvý raz zhodnotili drotárske remeslo v umeleckej rovine. Medzi plastikami vynikal drôtený kohút na vežovitom podstavci od majstra Keraka. Bol prvým zobrazením tohto námetu v drôte a Považské múzeum si ho zvolilo po roku 1990 za svoje logo.

Kohút sa stal aj ústrednou témou tvorivého projektu Kohútik jarabý. Zapojilo sa do neho 48 autorov všetkých vekových kategórií zo Slovenska a z Čiech, ktorí pripravili súbor vyše sedemdesiatich exponátov. V žánrovo i štýlovo pestrej kolekcii prevažujú plastiky. Z pracovných postupov sa uplatnili tak tradičné drotárske techniky, ako aj originálne autorské postupy. Autori využili všetky dostupné druhy drôtu a plechu z ocele aj farebných kovov, často s rôznymi povrchovými úpravami. Kovový materiál dopĺňali papierom, drevom, perím, kamienkami, drahými kameňmi, perlami, korálikmi či gombíkmi..

Výstavu pod názvom Kohútik jarabý pripravilo Považské múzeum v Žiline v spolupráci s Mestom Žilina ako sprievodné podujatie Festivalu drotárstva 2012.

ÚĽUV