Schmuck Wander

Schmuck Wander

Mária Hriešik Nepšinská

Projekt Schmuck Wander je medzinárodné podujatie iniciované slovenskými výtvarníkmi pôsobiacimi v oblasti umeleckého šperku v roku 2009. Bol prezentovaný na premiérovej výstave v Bratislave, neskôr vo Viedni, Mníchove, Berlíne a nedávno počas kultúrneho podujatia Vivart! Festival v Budapešti. Výstava propaguje nielen vzniknuté diela a zúčastnených autorov, ale aj samotnú ideu kooperácie výtvarníkov prostredníctvom výtvarného šperku.

Jeho kľúčovým cieľom bolo nadviazanie nových kontaktov, posilnenie komunikácie a predovšetkým vytvorenie spoločných autorských diel. Výsledkom projektu Schmuck Wander je prezentácia výtvarníkov venujúcich sa tvorbe umeleckého šperku na Slovensku i v zahraničí. Schmuck Wander predstavuje kooperáciu výtvarníkov a spoločnú kreatívnu tvorbu na jednom šperku – objekte. Každý zo zúčastnených autorov mal voľnú ruku vo výbere nasledujúceho výtvarníka a takisto v spôsobe, akým zasiahne do diela. Individuálna cesta 15 šperkov „vyslaných do sveta“ je zdokumentovaná denníkovou formou, v ktorej je zaznamenaná ich trasa i koncepcia autorských zásahov do diela.

Aktuálne sa koná už 3. ročník podujatia, ktorý sa stane súčasťou tejto výnimočnej putovnej výstavy. Oproti predchádzajúcim ročníkom bol pozmenený koncept a známym i začínajúcim šperkárom sa do rúk ako štartovací materiál dostali drobné strieborné fragmenty z dielne najznámejšieho slovenského šperkára Antona Cepku. Aktuálne prebiehajúci ročník bude spolu s ostatnými dvoma prezentovaný aj v ďalších európskych mestách, najbližšie opäť v Bratislave počas septembrového Bratislava Design Week 2013 a v Amsterdame, kde bude súčasťou šperkárskeho veľtrhu Sieraad Art Fair (november 2013).

ÚĽUV