Zvonkár Stanislav Otruba

Zvonkár Stanislav Otruba

Elena Beňušová

Stanislav Otruba (1959) sa narodil v oravskej obci Zázrivá, v osade Biela. Pokračuje vo výrobe zázrivských plechových zvoncov, pričom nadviazal na tradíciu domácich starých majstrov.

V samotných začiatkoch, okrem odbornej literatúry, viedli jeho prvé kroky k zázrivským zvonkárom. Snažil sa predovšetkým získať od nich potrebné informácie a znalosti. Jeho snahou je rozšírenie zázrivského zvonkárstva o nové smerovanie, ktoré rozozvučí hlasy zvoncov z Oravy, nielen doma, ale aj v zahraničí. S výrobou zvoncov začínal v rodnom dome, malej dreveničke, kde sa postupne priúčal svojmu novému remeslu. Má záujem priblížiť turistom prichádzajúcim do jeho vyhne remeslo takým spôsobom, aby nielen na vlastné oči uvideli výrobu zvoncov, ale mohli si aj sami vyskúšať jednotlivé pracovné postupy, prípadne si aj vyhotoviť zvonec. Jeho cieľom je urobiť zo zvonkárskeho remesla produkt vidieckej turistiky.

Zvonkár S. Otruba prezentuje tradičnú výrobu plechových zvoncov predovšetkým na jarmokoch a najrôznejších podujatiach nielen po Slovensku, ale aj v zahraničí. Jeho účasť v rámci podujatí je neprehliadnuteľná aj vďaka už neodmysliteľnej zvukovej kulise jeho zvoncov.

V roku 2012 získal titul majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví z kovu za zachovanie a rozvíjanie pôvodnej technológie pri výrobe zvoncov z kovu.

ÚĽUV