„Modrotlače“ v textilnej produkcii Bavlnárskych závodov v Ružomberku

„Modrotlače“ v textilnej produkcii Bavlnárskych závodov v Ružomberku

Oľga Danglová

Kedysi slávne Bavlnárske závody v Ružomberku, pôvodne najväčší bavlnársky závod v celej Rakúsko-uhorskej monarchii, by mali tento rok oslavovať 120. výročie svojho založenia. Počas ich existencie sa striedali obdobia stagnácie a rozkvetu. Po roku 1989 prešli závody neúspešnou privatizáciou a zostala už len značne zredukovaná firma.

Veľmi úspešným obdobím podniku boli 70. roky, kedy dominovalo návrhárstvo textilných dezénov. Mnohé z nich vznikali na báze adaptácií tradičných motívov uplatňovaných v modrotlači.

Strojový dezén „modrotlačí“ mal presnejšie kreslené kontúry a vzhľadom k technickým parametrom výroby mohol tvoriť menšie vzory. Vypomáhal si chemickými prísadami, o to bol slobodnejší v riešení farebných zostáv vzorov. V porovnaní s modrotlačou umožnil rozšíriť farebnú škálu až na 16 farebných zostáv.

Priemyselná produkcia ružomberských bavlnených „modrotlačí“ našla dobrú odozvu nielen v masovom meradle, ale siahali po nej aj dizajnéri a módni návrhári pri hľadaní náročnejších foriem odevného využitia. Žala úspechy na medzinárodných prehliadkach textilnej tvorby.

ÚĽUV