Vízia prežitia tradičného remesla

Vízia prežitia tradičného remesla

Branislav Jelenčík

Prežili sme rok 2000, dokonca 2012, keď mal svet zaniknúť, a z vtedajších detí sa stávajú rodičia. Pozitívom je, že napriek škodám na ekosystéme stále existuje mnoho z toho, čo robí náš život hodnotným a krásnym. Ľudové umelecké remeslo nevynímajúc. Ako to však bude v nasledujúcich rokoch? Majú šikovné ruky, tradičný materiál i tisícročiami cizelované technológie šancu na prežitie? Objíme v roku 2050 desaťročná slečna ženu sklonenú nad výšivkou so slovami: „Starká, ako to dokážeš? Naučíš ma to?“

Hoci sa môže zdať, že s nasledujúcimi generáciami bude problém, človek prognostikov občas poriadne zaskočí. Rozpamätáte sa ešte na populárno-náučné články o elektronických čítačkách kníh spred desiatich rokov? Akú perspektívu veštili? Dnes už mala byť tlačená kniha minulosťou, marginálnym predmetom pre nostalgikov. Opak je však pravdou.

Čaká podobný vzťah človeka k hodnote aj remeslo? Prežije remeslo rok 2050, prípadne rovno 3000? Pokúsim sa odhadnúť budúcnosť tradičného remesla intuitívne na výbere z ľudských potrieb.

ÚĽUV