Erika & Small Personal Gadgets

Erika & Small Personal Gadgets

Mária Nepšinská

Tatranská galéria v Poprade už tradične každý september predstavuje súčasnú šperkársku tvorbu. Tento rok v jej priestoroch spoločne vystavovali dve mladé autorky Slovenka Bety K. Majerníková a Nemka Stefy Klemp. Inšpirácie, tvorivé zámery a vízie talentované šperkárky prezentujú v nasledujúcom rozhovore.

K. Majerníková (1978) vyštudovala VŠVU v Bratislave, ateliér S+M+L-XL u prof. Karola Weisslechnera na Katedre úžitkových umení. Vo svojich posledných prácach sa zaoberá hlavne formami a tvarmi, ktorými sa dnes ľudia zdobia. Séria Small personal gadgets – Malé osobné strojčeky je inšpirovaná nadnárodným dizajnom úžitkovej elektroniky. Autorka sa snaží poľudštiť a individualizovať veci pripomínajúce masovú produkciu tým, že z nich spraví nefunkčný solitér. Ako materiál používa rôzne druhy plastov. Jej najnovšie objekty zo série Very personal – Veľmi osobné – začínajú byť viac talizmanmi ako strojčekmi. Snažia sa vyjadriť a ukázať silný osobný vzťah medzi človekom a neživou vecou, ktorej určitá životná skúsenosť či príbeh vdýchli dušu. Už tu nejde o osobné údaje uložené na čipe mobilného telefónu, ale o osobné údaje ukryté niekde v našom vnútri, pripomínajúce sa cez konkrétny šperk.

Stefy Klemp (1979) je absolventkou Výtvarnej školy v Iddar Obersteine. Táto škola je v Nemecku známa nielen kvalitou svojej výučby, ale aj nadviazaním na tradičné remeslo brúsenia kameňov. Okrem klasických remeselných techník sa dôraz kladie na moderný dizajn šperku. Stefy Klemp absolvovala jeden semester aj ako študentka ateliéru Kov a šperk na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Diplomovou prácou Erika zaujala na európskej šperkárskej scéne a vďaka nej vyhrala jednu z cien, ktoré udeľuje každý rok vybraným diplomovým prácam z celého sveta popredná holandská galéria šperku Galerie Marzee. V súčasnosti ďalej pracuje na kolekcii Erika. S ňou vedie imaginárne rozhovory o šperku, z ktorých potom vzniká šperk skutočný. Experimentuje s netradičnými materiálmi a formou. Jej láska k prírode je citeľná v materiáloch, ktoré uprednostňuje: drevo, plsť, keramika, vlna, rada pracuje aj s kovom a kameňmi. Prístup a spájanie materiálov, ako aj ich výber a farebné kombinácie odzrkadľujú autorkinu citlivosť. Zo šperkov Stefy Klemp, napriek moderným a experimentálnym tvarom, dýcha krása a ženskosť.

ÚĽUV