Baví ma prekračovať obmedzenia

Baví ma prekračovať obmedzenia

Mária Štraneková

Výtvarníčka Júlia Sabová je známa na scéne voľného i textilného umenia už dve desaťročia. K základnému jadru jej tvorby patria voľné aj úžitkové textilné objekty, odevy a odevné doplnky. Ich charakteristickou črtou je citlivý ženský prístup s kultivovaným výtvarným vyjadrením. Júlia Sabová stála pri zrode ateliéru odevného dizajnu na VŠVU , kde pôsobí už pätnásť rokov a niekoľko posledných rokov aj ako vedúca Katedry textilu. V roku 2003 bola habilitovaná na docentku.

V poslednom čase sa viac venuje pokrývkam hlavy ako odevnej tvorbe. Na nedávnej výstave nazvanej Klobooks predstavila svoje pokrývky hlavy v škále tvarových možností či nemožností. Ukázala, ako sa dá tvarovať a modelovať textilný materiál do množstva variantov a pritom stále uchovať jeho úžitkovú podstatu. “Zámerne som obmedzila farebnosť na bielu, čiernu, červenú, aby som uprednostnila objem pred dekorom.”

Okrem bohatej výtvarnej činnosti je Júlia Sabová známa najmä svojím dlhoročným pedagogickým vedením Katedry textilnej tvorby VŠVU. Vychovala novú generáciu odevných dizajnérov. Stála pri zrode ateliéru, ktorý dovtedy nemal na Slovensku tradíciu. Ateliér tento rok oslávi svoje 15. narodeniny. Do projektov v rámci ateliéru odevného dizajnu cielene infiltruje témy zamerané na tradíciu a tradičné techniky. Výsledkom je moderný aktuálny dizajn s národnou tradíciou. Úspešne to dokazuje medzinárodný projekt s názvom Inšpirácia – Citácia – Interpretácia, ktorý J. Sabová viedla. Zúčastnili sa na ňom študenti textilného kurzu zo State University v Buffale, USA, a ateliér odevného dizajnu VŠVU. Slovenskí študenti pracovali na zadaní Inšpirácia slovenskými čepcami z okolia Liptova.

Pod pedagogickým vedením J. Sabovej ateliér ukončilo takmer štyridsať absolventov, ktorí teraz pracujú v rôznych oblastiach dizajnu a módy. Vynikajúce výsledky ateliéru naznačujú aj ocenenia domáceho i medzinárodného charakteru. Niekoľkí absolventi získali titul Top Styl Designer, Národnú cenu za dizajn či cenu Kruhy na vode, prezentovali sa na súťaži Mittelmoda v Taliansku, na Humen Cup v Číne. Študenti mali možnosť pracovať napr. u Alexandra Mc Queena, v ateliéri De Castelbajaca, v módnom dome Balenciaga v Paríži či vo firme Adiddas v Nemecku. Aj pri zrode slovenskej firmy Lifeline stáli absolventky ateliéru a kvalitatívne ju udržujú na vysokej úrovni.

ÚĽUV