Na stôl / Na stůl

Na stôl / Na stůl

Eva Trilecová

Dizajn štúdio ÚĽUV v Bratislave predstavilo tvorbu českých osobností známych aj na medzinárodnej dizajnérskej scéne, šperkára Jiřiho Beldu, dizajnéra a pedagóga Daniela Piršča a Zdenka Lhotského, ktorý dokázal vo svete znovu vyvolať záujem o české sklo. Daniel Piršč (1966) bol na výstave zastúpený porcelánovými súpravami, lampou a vázami. Predstavil aj svoju technologicky aj vizuálne unikátnu porcelánovú plastiku Tiger, ktorá reprezentovala Českú republiku na EXPO Šanghaj 2010. Autor má vplyv na súčasné umenie svojou koncepciou uplatnenia porcelánu, ktorý sa ako materiál prostredníctvom jeho 3D tapiet dostal do úplne nového kontextu.

Šperkár Jiří Belda (1958) nadviazal na tradíciu otca aj deda Ladislava, ktorý založil firmu na výrobu šperkov ešte roku 1915 v Turnove. Po roku 1989 Jiří Belda znovu vybudoval firmu (znárodnenú a zničenú za komunistickej éry) a pokračuje v tomto odbore. Venuje sa aj navrhovaniu a vlastnoručnej tvorbe malých objektov z kovu, nadčasových príborov a tiež šperkov podľa návrhov Alfonsa Muchu. Na výstave v Dizajn štúdiu ÚĽUV predstavil tepané misy, ktoré verejnosť pozná z roku 2010 z parížskeho veľtrhu nábytku.

Zdeněk Lhotský (1956) vybudoval v Železnom Brode v severných Čechách Studio sklenej tavenej plastiky Lhotský Pelechov, jediné svojho druhu na svete. Autor sa venuje výrobe limitovaných sérií mís, servírovacích nádob zo skla, váz, umývadiel, drobnému sklenému dizajnu, ale aj nadrozmerným skleneným misám (150 kg – jeden kus), výtvarnej sklenenej plastike a sklu do architektúry. V Bratislave predstavil novú technológiu tavenia skla Vitrucel. Vystavil misy najrôznejších farebných odtieňov, ktoré umožňuje táto špičková technológia.

ÚĽUV