Ivan Rosinský – Krása mosadze

Ivan Rosinský – Krása mosadze

Katarína Chruščová

V roku 2012 bol Ivanovi Rosinskému z Banskej Bystrice udelený titul majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby z kovu – za zachovávanie pôvodnej výroby ľudových šperkov.

Vyšiel z prostredia bohatého na vedomosti o ľudovom remesle a folklóre, o tradičných materiáloch, akými sú kov, drevo, koža. Vzťah k remeslu zdedil po starých rodičoch.

Začínal ako samouk. Štýl, motív a tvary šperkov hľadal v literatúre, na jarmokoch u výrobcov, na výstavách ľudového umenia, v predajniach ÚĽUV. Vzory si upravoval podľa svojho vlastného cítenia. Jednoduchšie tvary postupne dopĺňal o zložitejšie. Na výzdobu používa razidlá s motívom hviezdičky, kvietku, kolieska, tulipánu, trojuholníka, mušličky, vejárika. Sortiment výrobkov Ivana Rosinského predstavujú prstene, gombíky, ihlice do vlasov, brošne, spony na mužské košele srdcovitých, kotúčovitých a iných tvarov, mosadzné pracky na náramky, kapsy a zvonce. Výrazne sú zastúpené opaskové pracky. Sortiment dopĺňa aj výrobkami z kože – kapsy, opasky, puzdrá na nožíky. Vyrába tiež štylizované šperky osadené polodrahokamami. Pravidelne sa zúčastňuje jarmokov ľudových remesiel, konaných pri príležitosti folklórnych slávností v Detve, vo Východnej, v Kežmarku.

ÚĽUV