Móda a zodpovednosť?

Móda a zodpovednosť?

Mila Burčíková

Svetové týždne módy od New Yorku po Paríž priniesli koncom septembra, už tradične, športovú eleganciu v New Yorku, odvážnejšie štýly v Londýne, extravaganciu v Miláne a nakoniec haute couture a ďalšiu dávku extravagancie v Paríži.

Najnovšie módne trendy a móla plné dlhonohých modeliek iste môžu všeličo zatieniť. Svet módy však napriek tomu nie je len svetom samým pre seba a už nejakú dobu neexistuje iba v uzavretej bubline reportáží z týždňov módy s dokonale oblečenými ženami. Objavujú sa pokusy a tendencie, ktoré na prestížne svetové akcie prinášajú módu splňujúcu prísne etické a ekologické kritériá a stále viac sa hovorí o etike a ekológii v móde. V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa móda stala rýchlejšou a lacnejšou, medzinárodná komunikácia a marketing spolu s rastúcou konkurenciou a rozvojom zahraničnej výroby (predovšetkým v krajinách tretieho sveta) podporili dopyt a zvýšili očakávania na strane spotrebiteľov. Keďže je oblečenie čoraz cenovo dostupnejšie, narastá spotreba aj odpad, dostávame sa do začarovaného kruhu. Nízke mzdy a pracovné podmienky v rozvojových krajinách, kde sa odevy vyrábajú, sú pritom šokujúce a štatistika produkcia textilu a následného odpadu a znečistenia prírodných zdrojov je desivá.

Neznamená to však, že by sme sa mali prestať obliekať. Môže to ale byť výzva trochu prehodnotiť, aké oblečenie si kupujeme, ako často, a na koľkých veciach z nášho šatníka nám naozaj záleží. Existuje množstvo odpovedí na to, ako trochu spomaliť závratný kolobeh módneho priemyslu a vyskúšať si udržateľnejšie alternatívy. Jednu z možností ponúka Mila Burčíková, slovenská dizajnérka, krajčírka a teoretička kultúry žijúca vo Veľkej Británii, ktorej odevné štúdio MISENSE by Mila B patrí k plne certifikovaným členom svetového fóra etickej módy, Ethical Fashion Forum. Okrem tvorby sa Mila dlhodobo venuje vzťahu medzi dizajnom, remeslom a spoločenskou zodpovednosťou.

ÚĽUV