CRAFTMOVE

CRAFTMOVE

Európska únia v rámci programu Erasmus+ podporila krátkodobé mobility lektoriek ÚĽUV-u

CRAFTMOVE je názov projektu – konkrétne troch krátkodobých mobilít vzdelávajúcich sa dospelých a zamestnancov v sektore vzdelávania dospelých (KA122-ADU), v tomto prípade troch lektoriek ÚĽUV-u, ktoré budeme realizovať v spolupráci so zahraničnými partnermi najbližšie mesiace až do 30. 11. 2025.

Ľubica Noemi Kováčiková, Eva Horváth a Erika Rudíková postupne vycestujú do rôznych Európskych krajín, aby nadobudli nové odborné kompetencie v ich remeselných oblastiach.

Ľubicu Noemi Kováčikovú čaká ešte v októbri 2024 12 dňový študijný pobyt v Nórsku, kde získa nové poznatky a zručnosti z oblasti spracovania vlny, prípravy vlnených a rastlinných vlákien na pradenie a výrobu priadze. Potreba ďalšieho vzdelávania vzišla z každodennej reality – intenzívne pokročilé kurzy pre toto remeslo v slovenskom ani európskom meradle takmer neexistujú. Počas kurzu sa bude venovať teoretickým a praktickým stránkam tohto remesla a Školu remesiel ÚĽUV obohatí o metodický postup pradenia efektných priadzí, ktorého súčasťou bude aj vzorkovník s min. 8 typmi priadzí.

Ľubica Noemi Kováčiková sa v ostatných 10 rokoch intenzívne venuje viacerým textilným technikám – ručnému pradeniu vlny na kolovrátku, tkaniu, pleteniu, háčkovaniu a tiež výšivke. Je aktívnou osvetárkou pre oblasť ovčej vlny, usiluje sa o návrat strojovo spracovanej ovčej vlny na slovenský trh. Je autorkou knihy Ručné spracovanie vlny, ktorá vyšla v ÚĽUV-e. Pravidelne sa zúčastňuje remeselných trhov so zámerom prezentovať pradiarstvo. Realizuje aj vlastné kurzy, workshopy. Lektorkou v ÚĽUV-e je od roku 2019.

Výroba úžitkových predmetov z pálky bola v minulosti prítomná aj na území Slovenska, avšak zmenou spotrebiteľských preferencií vymizla. V Maďarsku toto remeslo vďaka masívnej podpore tradícií, tradičnej výroby zo strany štátnych inštitúcií prežilo, sú dostupné materiály, kurzy a lektori pre záujemcov, rozvíjajú sa viaceré techniky pletenia tašiek s bohatou paletou motívov. Evu Horváth prijme na 4 dňové pozorovanie pri práci pani Jolán Fekete, Majsterka ľudovej umeleckej výroby a kvalifikovaná výrobkyňa úžitkových predmetov z pálky. Budú sa venovať praktickej časti pletenia tašiek z pálky, s uplatnením rozmarínovej väzby pletiva a osvojenia si nových motívov zdobenia. Vymedzený čas využijú na osvojenie si tvorby osnovy tašky, záhybového dna, min. dvoch druhov vzorovania a krížové zakončenia tašiek.

Eva Horváth je jedinou lektorkou na Slovensku, ktorá učí výrobu z pálky. Remeslu sa priučila v Maďarsku, kde zároveň absolvovala školenia o vedení kurzov. V roku 2022 spracovala výskumnú správu pre ÚĽUV pod názvom Výroba z pálky. Používa techniku tkania, špirálovú techniku, výrobu s použitím a bez použitia drevených foriem, opletanie nábytku, opletanie sklenených nádob. Svoje poznatky odovzdáva záujemcom prostredníctvom vlastných kurzov, ale aj v ÚĽUV-e, kde pôsobí od roku 2022.

S cieľom získať poznatky a zručnosti z oblasti košikárstva vycestuje Erika Rudíková do  Francúzska. Počas 21 dňového pobytu si osvojí ažúrovú techniku pletenia košíkov. Košikárska tradícia vo francúzskom meste Fayl-Billot a jeho okolí sa sformovala už v 18. storočí, dodnes tam funguje Národná škola košikárstva a vrbárstva. Rozvíjať košikárstvo pomáha aj miestna Asociácia na podporu a rozvoj košikárstva. Lektorku prijmú vo svojej dielni s cieľom odovzdať jej znalosť pletenia ažúrovou technikou (vannerie à jour). Táto technika nie je na Slovensku známa a je diametrálne odlišná od postupov pletenia prútia v Strednej Európe (spôsob zhotovenia dna, stavania i vypletania osnovy). Počas prvých troch dní bude zasvätená do jednotlivých fáz zhotovovania koša ažúrovou technikou a počas nasledujúcich 18 dní upletie touto technikou sériu 9 výrobkov. Na nich si bude upevňovať nadobúdanú znalosť a taktiež objavovať drobné variácie, ktoré koše zhotovované touto technikou ponúkajú.

Erika Rudíková je pokročilá košikárka, zúčastňuje sa majstrovských kurzov v zahraničí. Na Slovensku vedie počas roka viaceré košikárske kurzy. Stabilnú skupinu záujemcov má v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice, s ktorou by mohla realizovať aj následný kurz pletenia ažúrovou technikou.

Výstupy z mobilít budú integrálnou súčasťou vzdelávacieho procesu v ÚĽUV-e. Metodické listy spolu s prototypmi výrobkov, vzorkovníkom tvarov a motívov, sú základným prvkom pre prípravu nových kurzov. Účastníci Školy remesiel ÚĽUV sa tak môžu tešiť na nový košikársky kurz s použitím ažúrovej techniky pletenia a kurz na výroby tašky z pálky aplikovaním rozmarínového pletenia v školskom roku 2025/2026. Poznatky získané v oblasti pradenia odovzdáme širokej verejnosti a podporovateľom tradičných remesiel v podobe kreatívneho workshopu v rovnakom časovom priestore.

„Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú len názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani SAAIC za ne nenesú zodpovednosť.“

ÚĽUV