Dni majstrov ÚĽUV 2023

Dni majstrov ÚĽUV 2023
Termín
sobota – nedeľa, 02.09.2023 - 03.09.2023,
Miesto
Bratislava-Staré Mesto

Festival Dni majstrov ÚĽUV 2023 sa uskutoční tradične prvý septembrový víkend (2. – 3. 9. 2023) na Hviezdoslavovom námestí, Rybnom námestí a Panskej ulici pred BIBIANOU v bratislavskom Starom Meste.

Hlavným motívom 33. ročníka festivalu tradičných remesiel Dni majstrov ÚĽUV budú prírodné pletivá, ktoré sú ústrednou témou ÚĽUV-u pre rok 2023. Tešiť sa môžete na viac ako stovku ľudovoumeleckých výrobcov a majstrov z celého Slovenska, zónu s prírodnými pletivami a ukážkami pletenia zo slamy, vŕbového prútia, šúpolia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov. Uvidíte pestrú paletu remesiel a domáckych výrob – kováčstvo, drotárstvo, dlabanie a štiepanie dreva, drevorezbu, hrnčiarsku výrobu, vyšívanie, výrobu z kože, košikárstvo, paličkovanie čipiek, tkanie na krosnách, zdobenie kraslíc, maľbu na sklo, výrobu hudobných nástrojov a mnohé ďalšie.

Priestor pred BIBIANOU na Panskej ulici bude obidva dni patriť malým i veľkým návštevníkom bez obmedzenia veku. Čas budú môcť stráviť v oddychovo-hernej zóne, na divadelných predstaveniach alebo na aktuálnych výstavách v BIBIANE. Kroky detí budú zaiste smerovať do obľúbených tvorivých dielní ŠKOLY REMESIEL ÚĽUV, ktorá sa aktuálne uchádza o zápis do svetového Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO.

Kultúrny program v altánku na Hviezdoslavovom námestí je zostavený pre potechu všetkých – na ľudovú nôtu zahrajú, zatancujú i zaspievajú ľudoví muzikanti, folklórne zoskupenia a detské folklórne súbory z rôznych častí Slovenska. Z pódia sa divákom prihovoria majstri ľudovej umeleckej výroby, ktorí predstavia slovenské remeselné prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva – drotárstvo i výrobu gájd a fujár. Zástupkyne regionálnych centier remesiel ÚĽUV z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc oboznámia verejnosť s fungovaním centier aj s aktuálnou ponukou kurzov a košikári priblížia súčasné miesto prírodných pletív v ľudovej umeleckej výrobe. Deti sa v školičke tanca budú môcť priučiť ľudovému tancu a pripravené pre ne budú aj remeselné súťaže.

V čase trvania festivalu bude na Rybnom námestí umiestnená výstava k 20. výročiu Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorá upúta aj svojím vizuálnym spracovaním a majstrovským vyhotovením exteriérových nosičov z vŕbového prútia. Výstava je prezentáciou 17 vybraných prvkov previazaných s remeselnými zručnosťami našich predkov, ktoré sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, resp. v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom QR kódov umiestnených na fotografických paneloch sa návštevníci dozvedia viac o každom prvku z webovej stránky Centra pre tradičnú ľudovú kultúru.

Atmosféru na Rybnom námestí umocní interaktívne predvádzanie výroby z prírodných pletív a prezentácia činnosti remeselných klubov, ktoré zastrešuje Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Bratislava.

Charakter festivalu tak ako každý rok dotvoria gastrozóny s lahôdkami tradičnej slovenskej kuchyne.

Záštitu nad podujatím prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.
Tento projekt sa uskutočňuje aj vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta 2023.

Partneri podujatia

Partneri podujatia Dni majstrov ÚĽUV 2023

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Prázdniny s remeslom
Iné novinky
Prázdniny s remeslom
RCR ÚĽUV
11.04.2024 - 23.08.2024
KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka
Výstavy
KERAMIKA – predajná výstava diel majstra ĽUV Františka Hubeka
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
27.04.2024 - 26.06.2024
Ľanovo nanovo
Výstavy
Ľanovo nanovo
RCR ÚĽUV Košice
18.05.2024 - 28.06.2024
Kruhy na vode
Súťaže
Kruhy na vode
ÚĽUV
01.01.2024 - 30.06.2024
ÚĽUV