Finisáž výstavy Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou

Finisáž výstavy Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou
Termín
utorok, 28.11.2023, 17.00 hod.
Miesto
Galéria ÚĽUV Košice
Adresa
Mäsiarska 52, Košice
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

Srdečne vás pozývame na finisáž výstavy autorských kolekcií 5 textilných a odevných dizajnérov, ktorá je prehliadkou spojenia tradičných ľudových umeleckých prejavov a súčasného dizajnu.

Miesto: Galéria ÚĽUV Košice
Finisáž výstavy: 28. 11. 2023 | 17.00 h

Dizajnéri Marcel Holubec W., Martin Hrča, Mišena Juhász, Ľubica Poncik a Henrieta Tholt v projekte oživujú tradičné remeslá, ako je plisovanie, tkáčstvo, pletiarstvo, makramé, výšivkárstvo či modrotlač. Okrem textilných techník a materiálov ich oslovuje aj tradičná architektúra (napríklad štruktúra šindľov), habánska majolika, ale i diela významných osobností tejto sféry našej kultúry, ako je napríklad národný umelec Karol Plicka.

Každý autor má rozpoznateľný a originálny rukopis, ktorý určuje jeho tvorbu, no vystavené odevy a odevné doplnky spája inovatívna väzba na tradičné remeslo, tradičné technológie i motívy. Spoločnou tendenciou vystavujúcich je aj návrat k poctivosti remesla a úcta k stáročia pretrvávajúcim hodnotám. Z ich tvorby je citeľný návrat k prírode, k prírodným materiálom a udržateľnosti, ktorý je dnes význačným trendom aj vo svete.

V rámci finisáže výstavy sa uskutoční odborná prednáška dizajnéra Martina Hrču s diskusiou na tému tradičných ľudovo-remeselných inšpirácií aplikovaných v tvorbe súčasného dizajnu a komentovaná prehliadka výstavy s autorkou projektu Ľubicou Poncik.

Martin Hrča svoje kolekcie stavia na konkrétnej téme, ktorú rozvíja vo forme viacerých modelov. Vystavená kolekcia SKRZ je oslavou rodnej domoviny a zmyslu tradície, ktorú súčasníci túžbou po svetovosti často prehliadajú. Je inšpirovaná Liptovom a slovenským vidiekom. Dominantu v nej tvorí vlna, ručne tkaný ľan a prírodné materiály. Cez ne chce Martin Hrča zdôrazniť, že aj tradičný, drsný materiál sa dá spracovať kreatívne v sofistikovanom dizajne a so súčasným výrazom.

Základom autorskej kolekcie Ľubice Poncik Haban Touch sú motívy z habánskej keramiky 17. – 19. storočia. Tradičné motívy kvetov, zvierat a rôznych remeselných atribútov v charakteristicky bohatej farebnosti sú autorsky upravené v grafickom programe a následne prenesené na látky z bavlny, ale najmä z umelého a prírodného hodvábu. Na zdobenie využíva kombináciu dvoch techník potlače a plisovania. Takto vytvorené „3D“ efekty dezénov vyniknú najmä pri samotnom nosení. Keramické šperky sú vyrobené technikou odlievania do sadrových foriem. Stuhy použité na ich uchytenie pochádzajú zo zvyškov látok z výroby kolekcie. Bezodpadovosť je umocnená aj strihom niektorých modelov, ktorý umožňuje využiť celý vzor potlače.

Viac informácií o projekte a autoroch nájdete na oficiálnej stránke projektu Tradícia v dizajne.

Tešíme sa na vás!

Ďalšie podujatia

Súčasné čipkárstvo na východnom Slovensku
Podujatia
Súčasné čipkárstvo na východnom Slovensku
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice
07.03.2024
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Výstavy
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Galéria ÚĽUV Bratislava
01.03.2024 - 31.10.2024
Od haftovania po filigrán
Podujatia
Od haftovania po filigrán
RCR ÚĽUV Banská Bystrica
05.03.2024
Línie v tvorbe Jany Majerskej
Výstavy
Línie v tvorbe Jany Majerskej
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
16.11.2023 - 29.02.2024
Drôt v umení
Výstavy
Drôt v umení
CC Centrum
16.02.2024 - 08.03.2024
Koleso, koleso, okolesilo si sa
Výstavy
Koleso, koleso, okolesilo si sa
Východoslovenské múzeum v Košiciach – Dom remesiel
30.01.2024 - 14.04.2024
ÚĽUV