Menší gýč, ako sme čakali

Menší gýč, ako sme čakali
Termín
pondelok – piatok, 06.03.2024 - 19.04.2024, 13.00 – 17.00 hod.
Miesto
RCR ÚĽUV Košice
Adresa
Mäsiarska 52, Košice
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

Ateliér dizajnu Inovácia Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach poskytuje študentom priestor na výskum i riešenie dizajnérskych problémov bežného života. Regionálne centrum remesiel ÚĽUV v Košiciach spolupracuje s ateliérom, ktorého výstupy neraz presahujú aj do oblasti remesla, dlhodobo. Súčasná výstava je prehliadkou študentských objektov, ktoré nedefinujú hranicu medzi gýčom a akceptovateľnou výtvarnou hodnotou.

Názov výstavy: Menší gýč, ako sme čakali
Miesto: Regionálne centrum remesiel ÚĽUV, Mäsiarska 52, Košice
Trvanie výstavy: 6. 3. – 19. 4. 2024
Otvorenie výstavy: 5. 3. 2024, 17.00 hod.
Otváracie hodiny:
pondelok – piatok | 13.00 – 17.00 hod.
Kurátor: Prof. Tibor Uhrín, ArtD.
Pedagogické vedenie: Mgr. art. Pavol Capik, ArtD., Mgr. art. Mária Bujňáková, ArtD., Mgr. art. Patrik Knoblich

Pri dôkladnej analýze každého problému študenti ateliéru experimentujú s materiálmi aj s technológiami. V procese tvorby aktívne zasahujú do praktickej, estetickej či symbolickej funkcie diela. Stimuláciou racionálnej a emocionálnej polohy riešenia dosahujú výsledok v podobe inovatívneho dizajnu. Pedagógovia ateliéru každoročne vyhlasujú tému, ktorej výsledky sú prezentované verejnosti už tradične vo výstavných priestoroch košického Regionálneho centra remesiel ÚĽUV na Mäsiarskej ulici.

Výstava Menší gýč, ako sme čakali je prehliadkou výsledkov tvorby 22 študentov ateliéru. Ich úlohou bolo vytvoriť dizajnový objekt súvisiaci so sviatkom alebo s udalosťou, ktorá býva obyčajne spojená s výzdobou alebo darčekmi, ako napr. Deň zaľúbených, Veľká noc, Sviatok všetkých svätých, Mikuláš či Vianoce. Tieto predmety bývajú často spájané aj s pojmom gýč. V tomto prípade je však ťažké určiť hranicu medzi gýčom a tým, čo oko citlivého užívateľa ešte akceptuje. Cieľom pedagógov bolo, aby študenti navrhli tieto sprievodné objekty spôsobom prijateľným pre užívateľa s vycibrenejším vkusom.

Výstava v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach je sprístupnená verejnosti v termíne 6. 3. – 19. 4. 2024.

Galéria podujatia

ÚĽUV