Michal Fratrič: V plnej paráde

Michal Fratrič: V plnej paráde
Termín
utorok – sobota, 29.04.2022 - 30.06.2022, 9.00 – 17.00 hod.
Miesto
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
Adresa
Tatranská Lomnica 36
Zobraziť na mape
Vstup
zdarma

Drevo si ako výnimočný prírodný materiál zasluhuje našu pozornosť aj v súčasnosti. Preto mu v tomto roku vzdávame hold sériou výstav, ktorými návštevníkov očarí a zasiahne hlboko vo vnímaní jeho nezameniteľnej krásy. V poradí druhým počinom ÚĽUV-u v téme DREVO je predajná výstava majstra ľudovej umeleckej výroby a rezbára Michala Fratriča, ktorého tvorbu vám predstavíme v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici od 29. apríla do 30. júna 2022. Vidieť rezbárske umenie naživo a stretnúť sa s majstrom osobne budete mať možnosť dňa 11. júna 2022 v čase od 14.00 do 17.00 hod.

Michal Fratrič nadobúdal praktické, ale najmä výtvarné znalosti na odbore tvarovania dreva a rezbárstva u akad. soch. Mariána Hubu na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave a v ateliéri sochára Petra Strassnera v Devíne, ktorý popri škole navštevoval. Vo svojej vlastnej tvorbe ich dodnes rozvíja predovšetkým na solitérnych sochárskych objektoch či sedeniach, interiérových predmetoch. Výrazný v jeho tvorbe je citlivý prístup k samotnému materiálu, pri ktorom rešpektuje krásu dreva, no zároveň mu vtláča neopakovateľný výtvarný rukopis. Na jeho výrobkoch je čitateľná stopa po ručnom nástroji – sekere, obojručnom noži, lyžičkári, hoblíku, rašpli, ručnej pílke, pričom metódy a technológie závisia od typu výrobku. Napríklad misy sú na začiatku modelované, dlabané alebo frézované reťazovou pílou. Následne brúsené uhlovou brúskou a dokončené žliabkovaním a brúsením, prípadne opaľovaním. Na povrchovú úpravu využíva autor prírodný olej, ktorý zvýrazňuje prirodzenú kresbu dreva a umocňuje krásu materiálu. Najmä technika opaľovania dreva dáva priestor zaujímavým štruktúram a kontrastom s prirodzenou farebnosťou dreva.

V tvorbe úžitkových predmetov – dlabaných mís a lyžíc – je nepopierateľne prítomný odkaz Michala Fratriča na tradičnú ľudovú výrobu. Z primárnej funkcie vychádzajúce tvaroslovie predmetu povyšuje svojím výtvarným prejavom na samostatný objekt, ktorý vie zaujať výrazné miesto v interiéri. O jeho schopnosti presahovať s potrebným rešpektom a citom hranice tradičnej výroby svedčí tiež 3. miesto v súťaži dizajnu orientovaného na remeslo Kruhy na vode 2018, ktoré získal za drevenú lavicu s názvom Dvojhlavec. Svoje skúsenosti odovzdáva aj ako lektor rezbárskej dielne v regionálnych centrách remesiel ÚĽUV, čím dokazuje, že vie nielen rozvíjať a uchovávať remeslo, ale aj posúvať poznatky o ňom ďalším generáciám.

Tvorbu Michala Fratriča možno nájsť v predajniach ÚĽUV, ale i vo verejnom priestore cez diela z rezbárskych sympózií. A hoci jeho výtvarný prejav je ustálený, presvedčivý a jasný, túžba po tvorbe mu nedá ustrnúť na mieste bez ďalšieho rozvíjania. Nedovoľuje mu to jeho výtvarné cítenie, dosiahnuté vzdelanie v oblasti drevorezby a opracovania dreva ani materiál, ktorý je vždy iný, meniaci sa a originálny.

Generálna riaditeľka ÚĽUV-u Mgr. Eva Ševčíková: „Tak ako má každá drevina svoje osobité vlastnosti, rovnako všetci remeselníci a tvorcovia ÚĽUV-u dávajú dreveným dielam svojský rukopis. Prostredníctvom našich galérií môžu návštevníci nahliadnuť do ich originálnej tvorby a obdivovať tradičnú ľudovú umeleckú výrobu. Teší nás, že je tomu tak i v krásnom prostredí Tatranskej Lomnice, kde má drevo rozhodne svoje miesto.“

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Súčasné čipkárstvo na východnom Slovensku
Podujatia
Súčasné čipkárstvo na východnom Slovensku
Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice
07.03.2024
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Výstavy
Tradícia netradične: Ľan a konopa
Galéria ÚĽUV Bratislava
01.03.2024 - 31.10.2024
Od haftovania po filigrán
Podujatia
Od haftovania po filigrán
RCR ÚĽUV Banská Bystrica
05.03.2024
Línie v tvorbe Jany Majerskej
Výstavy
Línie v tvorbe Jany Majerskej
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
16.11.2023 - 29.02.2024
Drôt v umení
Výstavy
Drôt v umení
CC Centrum
16.02.2024 - 08.03.2024
Koleso, koleso, okolesilo si sa
Výstavy
Koleso, koleso, okolesilo si sa
Východoslovenské múzeum v Košiciach – Dom remesiel
30.01.2024 - 14.04.2024
ÚĽUV