V krajine remesiel 2023

V krajine remesiel 2023
Termín
pondelok – piatok, 07.12.2023 - 16.02.2024, 13.00 – 17.00 hod.
Miesto
Galéria ÚĽUV Košice
Adresa
Mäsiarska 52, Košice
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

V krajine remesiel 2023 – prehliadka prác 9. ročníka výtvarno-remeselnej súťaže detí a mládeže

Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom. Mnohí zruční učni a tovariši vstúpili do nej opakovane, ďalší sa nechali viesť svojimi majstrami a zaslali súťažné práce po prvýkrát. Spoločným menovateľom kreativity a remeselnej tvorby z prírodných materiálov bola detská fantázia a šikovné ruky. Reinštaláciou rovnomennej výstavy v Galérii ÚĽUV Košice chceme priblížiť umeleckú hodnotu týchto diel aj na východe krajiny.

Názov výstavy: V krajine remesiel 2023

Miesto: Galéria ÚĽUV, Mäsiarska 52, Košice
Otvorené: pondelok – piatok, 13.00 – 17.00 hod.
Otvorenie výstavy: 7. 12. 2023 o 10.00 hod.
Trvanie výstavy: 7. 12. 2023 – 16. 2. 2024
Kurátorky výstavy: Mária Hriešik Nepšinská, Kristína Hedvigiová

Ústredie ľudovej umeleckej výroby vyhlasuje súťaž detskej remeselnej tvorivosti bienálne od roku 2007. Do aktuálneho ročníka bolo zaslaných 639 súťažných prác z rôznych základných škôl, základných umeleckých škôl, ale aj výtvarno-remeselných kurzov v centrách voľného času, kultúrno-osvetových strediskách a pod. zo všetkých kútov Slovenska.

Vypísaných bolo 6 súťažných tém – Zakliate v dreve (rezbárske práce), Noty pre drôty (využitie drotárskych techník), Nite nebláznite (tradičné textilné techniky, napr. tkanie, paličkovanie, vyšívanie, tkanice, plstenie a pod.), Na sklo maľované (podmaľba na tabuľové sklo), Pletky s pletivami (techniky pletenia a výroby z prírodných materiálov, napr. prútie, slama, šúpolie a pod.) a Veci, čo nevedia všetci (úžitkové a dekoratívne predmety z keramiky, kože, rohoviny, mosadze, cínu, zdobenie kraslíc), v dvoch vekových kategóriách: 8 až 11 a 12 až 16 rokov. V prvom kole, ktoré sa konalo online, odborná porota zložená z etnologičiek, výtvarníčok a výtvarných pedagogičiek zameraných na oblasť vzdelávania rozhodla o postupe 292 súťažných prác. Prvé i druhé kolo – to už za osobnej účasti porotkýň – sa nieslo v duchu posudzovania a zaslaných výrobkov podľa troch zadaných kritérií: realizačná, estetická a výtvarná kvalita diela a miera inšpirácie žiackej práce tradičným remeslom.

Rozhodnúť o najlepších prácach nebolo jednoduché. Odborná porota udelila spolu 85 ocenení: z toho 12 prvých miest, 20 druhých miest, 21 tretích miest a 29 uznaní. Tromi  oceneniami vyzdvihla dôležitosť práce pedagógov, ktorí mladých remeselníkov na súťaž pripravovali.

Nárast prihlásených súťažných prác oproti minulým rokom podčiarkuje zmysluplnosť súťaže a svedčí o tom, že systematickou prácou s deťmi a mladými posilňujeme u nich vedomie kultúrnej identity, manuálnu zručnosť i výtvarnú kreativitu. Predsedníčka odbornej poroty Daniela Valachová to potvrdzuje slovami: „Rozmanitosť tradičnej ľudovej kultúry v slovenských regiónoch v kontexte s poznávaním a rozvíjaním pozitívneho vzťahu k nej nesie v sebe veľký potenciál, ktorý má význam pre jej ďalšie zachovávanie a rozširovanie, ako aj pre osobnostný rozvoj dieťaťa. Pri poznávaní regiónov, ich kultúrnych, historických, duchovných a prírodných krás, pri oživovaní a zachovávaní našich remesiel a tradícií zastávajú dôležité miesto okrem škôl aj inštitúcie s podobnou filozofiou, ako majú predmety regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra.“

Prijmite srdečné pozvanie na otvorenie pestrej prehliadky súťažných prác „krajiny remesiel“ dňa 7. decembra 2023 o 10.00 hod. v Galérii ÚĽUV Košice. Výstava potrvá do 16. februára 2024.

Výstavu uvádza plagát so súťažnou prácou „Vodník s rybou“ Kláry Tomkovej z Regionálneho centra remesiel Bratislava, ktorá sa umiestnila na 2. mieste v súťažnej téme Pletky s pletivami vo vekovej kategórii 8 – 11 rokov.

V galérii podujatia sú víťazné práce zo všetkých súťažných tém a vekových kategórií.

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Vianoce s ÚĽUV-om
Iné novinky
Vianoce s ÚĽUV-om
ÚĽUV
30.11.2023 - 12.12.2023
Zimné kurzy v ÚĽUV-e
Iné novinky
Zimné kurzy v ÚĽUV-e
Regionálne centrá remesiel ÚĽUV
14.11.2023
remeslo x dizajn = <3
Výstavy
remeslo x dizajn = <3
Dizajn štúdio ÚĽUV
13.09.2023 - 10.12.2023
ÚĽUV