zVon z konopí

zVon z konopí
Termín
utorok – sobota, 13.10.2015 - 20.01.2016,
Miesto
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica
Adresa
Tatranská Lomnica 14036
Zobraziť na mape
Vstup
voľný

Kolekciu zvoncov a konopných prikrývok vytvorili súčasní majstri premenou dvoch tradičných materiálov. Zvonce boli nevyhnutnou pomôckou pri pasení dobytka. Ušľachtilý kovový materiál doplní pani Božena Adamicová kolekciou konopných prikrývok. Návštevníci Galérie a predajne ÚĽUV Tatranská Lomnica môžu navštíviť výstavu zVon z konopí od utorka, 13. 10. 2015 až do januára 2016.

Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica – Tatranská Lomnica 14036
Otváracia doba: utorok až piatok od 10.00 do 16.00 hod. a v sobotu od 9.00 do 15.00 hod.
Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)
Kurátor výstavy: Mária Farkašová

Výstava prezentuje viac než osemdesiatku ručne liatych, kovaných a tiež tepaných zvoncov od súčasných tvorcov ľudovej umeleckej výroby. Popri zvukovo-ozdobnej funkcii mali zvony pre dobytok kedysi aj výstražnú úlohu. Svojím zvukom už z diaľky plašili hady a naopak, pastiera upozorňovali, ak sa mu niektoré zviera občas kamsi zatúlalo. Vystavené ukážky pochádzajú z dielní súčasných majstrov zvonkárov.

„Na výstave sa nachádzajú tri typy zvoncov: liate z mosadze, ich výrobcom je majster Alexander Bodó, ďalšie kované, ktoré vyrábajú majstri Jozef Tomčala a Cyril Horák. Tretí typ plechových tepaných zvoncov vyrábajú majstri Stanislav Otruba a Jaroslav Kostúr. Súčasťou výstavy budú aj prikrývky pani Adamicovej, ktorá sa popri svojej učiteľskej práci venovala aj vyšívaniu konopných textílií. Materiál ju očaril a prirástol jej k srdcu,“ dopĺňa kurátorka výstavy, Mária Farkašová.

Viac než dvadsiatku konopných tkanín a prikrývok zhotovila autorka Božena Adamicová. Majsterka ľudovej umeleckej výroby dokázala z kúska konopného plátna vytvoriť umelecký textilný výrobok s obdivuhodnými miniatúrnymi vzormi.

Časť exponátov výstavy je predajná a návštevníci si tak budú môcť zo svojho výletu priniesť aj kus našej tradície do svojich domovov.

Vystavujúci výrobcovia: Alexander Bodó, Jozef Tomčala, Stanislav Otruba, Cyril Horák, Jaroslav Kostúr, Božena Adamicová.

Galéria podujatia

Ďalšie podujatia

Džarek a jeho zázraky z drôtu
Výstavy
Džarek a jeho zázraky z drôtu
Spoločenský dom Záhorská Bystrica
26.06.2026 - 28.06.2026
Nekonečná línia. Príbeh drôtu v čase
Výstavy
Nekonečná línia. Príbeh drôtu v čase
Galéria ÚĽUV Bratislava
19.06.2026 - 12.11.2026
Rok drotárstva v ÚĽUV-e
Novinky
Rok drotárstva v ÚĽUV-e
ÚĽUV
09.06.2026 - 31.12.2026
Viem, že sa musím pohnúť, či už dozadu alebo dopredu
Výstavy
Viem, že sa musím pohnúť, či už dozadu alebo dopredu
Dizajn štúdio ÚĽUV
04.06.2026 - 31.07.2026
Čo drôt spojil, čas nerozdelí…
Výstavy
Čo drôt spojil, čas nerozdelí…
Galéria ÚĽUV Košice
05.06.2026 - 30.10.2026
Kruhy na vode 2026
Súťaže
Kruhy na vode 2026
ÚĽUV
18.12.2025 - 30.06.2026
Keď drôt rozkvitne
Výstavy
Keď drôt rozkvitne
RCR ÚĽUV Banská Bystrica
30.03.2026 - 30.06.2026