Benický Dušan

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Benický Dušan

Remeselná skupina
rezbárstvo, sklomaliarstvo
Aktivity výrobcu
Výroba
Materiál
drevo, sklo
Pôsobisko
Banská Bystrica, Banskobystrický kraj
Viac o výrobcovi

Autor sa venuje tvorbe z dreva (plastiky, reliéfy, mangľovacie piesty) a podmaľbe na sklo. Využíva výtvarnú skratku, jednoduchú štylizáciu, časť svojej produkcie polychromuje. V drevorezbe i v maľbe na sklo si vypracoval osobitý rukopis. Spočiatku vychádzal z ľudových originálov najmä zdobených mangľovacích piestov a postupne sa začal venovať autorskej tvorbe. Využíva pri nej skúsenosti postupov a princípov ľudovej tvorby, ktoré posúva o vlastné prežívanie a videnie. S ÚĽUV-om spolupracuje od r. 1974. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave a Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Svoju tvorbu prezentoval na viac ako päťdesiatich kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí.

„Za takmer štyridsať rokov namaľoval veľa originálnach obrázkov na skle, z dreva vyrezal množstvo umelecky dotvoreného valaského riadu, pastierskych palíc, piestov, hračiek, nábytku a interiérových doplnkov, ale aj úžasné betlehemy a sochy. Pre jeho diela – bez ohľadu na to, či ide o črpák alebo plastiku – je príznačný mimoriadne silný duchovný rozmer. A práve ten diváka oslovuje. Popri autorových dielach sa nedá len tak prejsť. Dokážu človeka upútať – pohladia, zarmútia, donútia pristaviť sa a hlbšie sa zamyslieť nad životom, nad svetom, nad sebou samým…“

(Zdroj: Pastieriková, M.: Život svoj žijem. O živote a tvorbe Dušana Benického. RUD 4/2009, str. 8)

V roku 1981 získal osvedčenie o kvalifikácii majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví drevo, ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby.

Prierez tvorbou Dušana Benického je publikovaný v knihe autoriek Ireny Pišútovej a Marty Pastierikovej v edícii Osobnosti (Vydavateľstvo ÚĽUV-u).

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV