Dolinaj Peter

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Dolinaj Peter

Remeselná skupina
sklárstvo
Aktivity výrobcu
Výroba, predaj, prijímanie návštev do dielne
Materiál
sklo
Pôsobisko
Valaská Belá (okres Prievidza), Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Jeho súčasné remeselné zameranie nebolo priamo určené výtvarným ani odborným vzdelaním. Znalosti o spracovaní skla získal až vo výrobnom družstve Krištáľ vo Valaskej Belej, kde pracoval v rokoch 1996-2007. Tu nadobudol komplexné znalosti o skle a jeho tvarovaní, čo zúročuje aj v súčasnosti pri prevádzkovaní vlastnými rukami vybudovaného sklárskeho skanzenu vo Valaskej Belej, v ktorom sprostredkúva sklárske remeslo ďalším generáciám.
Jeho sklársky sortiment je široký. Bez použitia strojov tu produkuje voľným tvarovaním a za použitia foriem prevažne výrobky v malých sériách alebo solitérneho charakteru, využívajúc recyklovanú surovinu. Typickým znakom jeho výrobkov sú bublinky, pochádzajúce z nedostatočného tavenia skloviny, ktorá však bola pre ľudové sklo typická, či nerovnomerná hrúbka stien výrobkov. Výrobky Petra Dolinaja sú rozmanité aj tvarovo. Pri výrobe sériových kusov, napríklad pohárikov, využíva aj formy (drevené či kovové). Ovláda teda aj prácu s formami, aj voľné tvarovanie výrobku. Svojpomocne si vyrába tiež pernice – nádoby na tavenie skla. Z jeho sortimentu treba vyzdvihnúť najmä sväteničky či tzv. mucháre – repliky tradičných sklárskych výrobkov. Mucháre aj dnes spĺňajú funkciu, sú stabilné a ľahké na prenášanie. A opomenúť nemožno nezdobené krčmárske sklo a z neho dnes už raritné, no pre Slovensko charakteristické pijačky, ktoré sklár vytvára najmä zo zelenkastej skloviny fúkaním do foriem. Z úžitkového skla sú to ďalej štvorboké fľaše s dlhým úzkym hrdlom, kalíšky na stopke, poháre s plastickým zdobením aj bez neho, štamperlíky, krígle s prílepkami aj bez, karafy tvarovo čisté aj zdobené niťovaním atď. Pôvabné sú malé olejové lampy či prepracované fajky, na ktorých vidno trpezlivosť aj tvorivosť sklára. Voľná tvorba autora je takisto rozmanitá, nájdeme v nej drobné spomienkové predmety pestrých farieb, kríže, ale i väčšie úžitkové či dekoračné solitéry.

V roku 2021 bol za svoje aktivity ocenený titulom majstra ľudovej umeleckej výroby.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV