O zhotovovanie drevených hračiek sa Ladislav Hedvigi začal zaujímať až popri svojich deťoch. Postupne sa dostal aj k ikonickým kúskom z Kyjatíc. Výrobe kyjatických hračiek sa venuje od roku 2012. Cenné informácie o výrobe, tvaroch a zdobení získal od majstrov Rudolfa Stehlíka a Antona Oboňu, ktorí sa výrobe kyjatických hračiek venovali dlhé roky. V roku 2016 sa zúčastnil medzinárodnej súťaže v Poľsku, kde získal ocenenie v kategórii tradičná...
O zhotovovanie drevených hračiek sa Ladislav Hedvigi začal zaujímať až popri svojich deťoch. Postupne sa dostal aj k ikonickým kúskom z Kyjatíc. Výrobe kyjatických hračiek sa venuje od roku 2012. Cenné informácie o výrobe, tvaroch a zdobení získal od majstrov Rudolfa Stehlíka a Antona Oboňu, ktorí sa výrobe kyjatických hračiek venovali dlhé roky. V roku 2016 sa zúčastnil medzinárodnej súťaže v Poľsku, kde získal ocenenie v kategórii tradičná hračka. V tom istom roku začal spolupracovať s ÚĽUV-om, a to vďaka výtvarníkovi Petrovi Heribanovi.
Hračky vyrába z bukového dreva pôvodnými technologickými postupmi bez použitia spojovacích kovových prvkov. Hračky sú zdobené kruhovou rezbou za pomoci špeciálnych kružidiel a linkorezom. Ornament vyrýva do moridlom nafarbenej plochy (najmä typickej modrej, červenej, hnedej). Tieto postupy používali aj starí majstri z Kyjatíc. Jeho výrobný program je jasný a kyjatické výrobky zhotovuje s veľkou precíznosťou. Pri aplikácii vzorov dbá na ich precízne vyhotovenie aj ukotvenie v pôvodných vzoroch. Takto zdobený povrch hračiek následne chráni lakom. Výrobky a ukážky výroby pravidelne prezentuje nielen na podujatiach ÚĽUV-u (Dni majstrov ÚĽUV), ale aj na regionálnych podujatiach (Rontouka, Dedina ožíva, Koliesko) a sporadicky aj v televízii. V roku 2018 sa zúčastnil výstavy v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote. Okrem spomenutých podujatí spolupracuje aj s obecným úradom v Kyjaticiach, Dobrým krajom (Rozvojovou agentúrou BBSK) a Gemersko-malohontským múzeom. V marci 2022 reprezentoval Slovensko a Gemersko-malohontský región na prestížnom podujatí Expo 2020 v Dubaji. Na svoju tvorbu získal v roku 2018 grant z Fondu na podporu umenia, vďaka ktorému vyrobil detailné repliky vyše sto kusov kyjatických hračiek. Predlohy z múzeí a zo súkromných zbierok pochádzali z rôznych období a od rôznych majstrov a Ladislav Hedvigi z nich vytvoril výstavnú kolekciu, ktorá záujemcom z radov škôl i verejnosti ukazuje technologický a výtvarný vývoj a život kyjatickej hračky. Kolekcii prechádzal výskum, ktorý vykonával v spolupráci s Múzeom ĽUV v Stupave. V roku 2019 sa mu podarilo zaradiť kyjatickú hračku medzi výrobky s chráneným označením pôvodu. Kyjatickým hračkám bola taktiež udelená značka „Regionálny produkt Gemer – Malohont“. Aby mohol lepšie rozvíjať svoje snahy o propagáciu kyjatickej hračky, založil aj občianske združenie Kyjatické hračky. V roku 2021 združenie bezodplatne získalo od evanjelickej cirkvi budovu bývalej školy v Kyjaticiach. Zámerom Ladislava Hedvigiho je vybudovať v nej expozíciu kyjatických hračiek a vytvoriť aj priestor na chránenú dielňu. V roku 2023 sa podieľal v rámci Otvoreného ateliéru ÚĽUV-u na výrobe nových vzorov kyjatických hračiek podľa návrhov konzultantky ÚĽUV-u. Vďaka tejto spolupráci vznikla kolekcia šiestich drevených hračiek (lesných zvieratiek) s názvom „Kyjatický les“.
Všetky činnosti Ladislava Hedvigiho dokazujú autorovu húževnatosť a veľké odhodlanie zachovávať remeselnú techniku, ktorá by bez jeho aktivít spela k zániku. Keďže sa nesústreďuje len na samotnú výrobu, ale aj propagáciu tejto remeselnej výroby, kyjatická hračka je dnes verejnosti známa.
Príbeh výrobcu bol uverejnený v 2. čísle časopisu Remeslo, umenie, dizajn v roku 2021.
V roku 2022 získal ocenenie majster ľudovej umeleckej výroby v oblasti výroby kyjatických hračiek.