Kemko Jozef

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1948 - 196

Kemko Jozef

Aktívny od 1948 - 196
Remeselná skupina
rezbárstvo
Aktivity výrobcu
rezbár
Materiál
drevo
Pôsobisko
Heľpa (okres Brezno), Banskobystrický kraj
Viac o výrobcovi

Významný predstaviteľ neprofesionálnej výtvarnej tvorby na Slovensku. Jeho cesta smerovala od úžitkových nádob k voľnej tvorbe. Plasticky vyzdobené uchá jeho gemerských črpákov, najčastejšie v zoomorfnej podobe, naznačovali, že je to rezbár s neobyčajnou invenciou. Mal svojský pohľad na zobrazenie námetov. Jeho sochy výtvarnými kvalitami a významom patria na popredné miesto v ľudovej tvorbe druhej polovice 20. storočia. Ako prvé reprezentovali slovenskú neprofesionálnu výtvarnú tvorbu v dreve na výstavách naivného umenia doma i v zahraničí.
V roku 1959 získal osvedčenie o kvalifikácii majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby z dreva, ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV