Kešerüová Anna

Manufacturer
Aktívny od 1995

Kešerüová Anna

Aktívny od 1995
Remeselná skupina
výroba zo šúpolia
Aktivity výrobcu
výroba zo šúpolia
Materiál
prírodné pletivá
Pôsobisko
Handlová (okres Prievidza), Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Má korene na južnom Slovensku, kde bola práca s týmito materiálmi samozrejmosťou. Ľudovoumeleckej tvorbe sa intenzívne začala venovať v zrelom veku – po odchode do invalidného dôchodku začiatkom 90. rokov minulého storočia. Základy získala na kurzoch v Hornonitrianskom osvetovom stredisku v Prievidzi.

V procese tvorby šúpoľových bábik a ďalších dekoratívnych ozdôb za veľmi dôležitú považuje úpravu materiálu – výber vhodného šúpolia, jeho pranie, sušenie a sírenie. Šúpolie a slamu si vyberá a upravuje v kraji svojej mladosti – v dedinke Čata. Disponuje bohatým vzorkovníkom výrobkov zo šúpolia a slamy. Stvárňuje postavičky mužov a žien pri tradičných prácach a remeslách, deti pri hre, dvojice, figúrky muzikantov. Citlivo kombinuje rôzne odtiene šúpolia, výnimočne ich aj farbí.

Do rúk figúrok vkladá typické pracovné či hudobné nástroje alebo zvykoslovné predmety – batoh, vedro, kosák, kosu, kladivá, cepy, husle, basu, píšťalku, kytičku kvetov, výšivku. Pri tvorbe týchto miniatúrnych rekvizít spolupracovala s ďalšími zasvätenými ľudovými umelcami. V pletení slamy používa najznámejšiu techniku zalamovania a zhotovuje dekoratívne ozdoby v kombinácii s prírodnými materiálmi a so stužkami.

Zúčastnila sa na výstavách v Prievidzi (1999), vo Zvolene (1999), v Turčianskych Tepliciach (2000), v Banskej Bystrici (1999 – 2005 ) a na podujatiach v Detve a Banskej Bystrici.
Články: Čarovanie so šúpolím v časopise Slovenka 2000/ č.12.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV