Korecová Viera

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1982

Korecová Viera

Aktívny od 1982
Remeselná skupina
výroba kraslíc
Aktivity výrobcu
výroba kraslíc 
Materiál
škrupina
Pôsobisko
Veľká Čausa (okres Prievidza), Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Pochádza z Veľkej Lehôtky a do Veľkej Čausy sa vydala. Jej rodina však už predtým mala veľmi dobré vzťahy s Máriou Ďurdinovou, dušou krasličiarstva vo Veľkej Čause. Bola krstnou mamou jej sestre a aj jej otec chodieval k Ďurdinovcom pomáhať so stavebnými prácami. Preto už v mladosti mala možnosť spoznať čaro kraslíc, ktoré sa u Ďurdinovcov dennodenne zhotovovali. Keďže mala záľubu v kreslení, na krasliciach sa jej zapáčili predovšetkým vzory. Kresliarsky talent zdedila po svojom otcovi ľudovom rezbárovi Jánovi Čertíkovi, ktorý zhotovoval nádherné figurálne plastiky z ľudového prostredia, betlehemy, črpáky, fujary.
Zdobiť kraslice sa naučila počas materskej dovolenky, keď už bývala v susedstve Márie Ďurdinovej, a hneď aj začala spoluprácu s ÚĽUV-om. Prvé boli batikované kraslice maľované špendlíkom, zdobené geometrickými vzormi, neskôr aj figurálnymi motívmi. Neskôr prešla na reliéfne voskované kraslice, na batikované maľované trubičkou i na kraslice oblepované slamou, vždy podľa toho, aké boli požiadavky ÚĽUV-u na export kraslíc. Podobne to bolo aj s perforovanými kraslicami, ktoré najprv vŕtala ručne. Vzory pri všetkých technikách si vymýšľala zväčša sama, ale tvorila aj podľa vzorov navrhnutých výtvarníčkami ÚĽUV-u.
Jej práca je tvorivá a technicky precízne realizovaná. V súčasnosti nie je aktívna, kraslice maľuje len pre radosť s vnúčatami. Ak by sa však naskytla príležitosť, rada by znovu skúsila prácu naplno.
Roku 2004 bola za svoju tvorbu ocenená spoločne s ďalšími čausianskymi krasličiarkami titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV