Kravcová Gabriela

Manufacturer
Aktívny od 2000

Kravcová Gabriela

Aktívny od 2000
Remeselná skupina
čipkárstvo
Aktivity výrobcu
krajčírstvo, čipkárstvo
Materiál
textil
Pôsobisko
Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj
Viac o výrobcovi

Gabriela Kravcová
Spoločne so sestrou sa už od mladosti venovala šitiu, háčkovaniu a pleteniu. Ako dvadsaťročná sa dozvedela o paličkovanej čipke a technologicky i nástrojovo ju táto textilná technika oslovila do tej miery, že sa na jej lepšie spoznanie prihlásila na kurz do ÚĽUV-u.
Po zvládnutí základov paličkovania pokračuje v ich rozvíjaní vlastnou autorskou tvorbou i kopírovaním starých predlôh regionálnych čipiek. Z nich ju najviac zaujala mnohopárová banícka čipka, blízka jej rodisku Banskej Štiavnici. Vďaka lektorke ÚĽUV-u Jarmile Rybánskej a starým čipkám z Hodruše-Hámrov a z fotodokumentácie Banského múzea v Banskej Štiavnici sa dostala k starým vzorom baníckej čipky, ktoré si prekresľuje a následne aj paličkuje na vzorové pásiky. Dôvodom jej inklinácie k baníckej čipke je predovšetkým snaha uchovať zanikajúcu miestnu tradíciu. V Banskej Štiavnici istý čas viedla aj kurz mnohopárovej baníckej čipky a pár žien ju aj naučila paličkovať.
Vo svojej autorskej paličkovanej tvorbe sa však zameriava viac na jednopárovú čipku a vlastné vzory. Sortiment jej čipkárskych výrobkov tvoria predovšetkým náhrdelníky a na objednávku aj obrázky. A čipkované doplnky využíva aj pri šití textilných zvieratiek a bábik, ktorému sa dnes vo svojej tvorbe venuje v najväčšej miere. Čipku na nich kombinuje s ďalšími prírodnými materiálmi (plátnom, kožušinou, modrotlačou, háčkovanými a pletenými súčiastkami), čo dodáva výslednému tvaru jej výrobkov potrebnú pestrosť. Na vypĺňanie zvieratiek a bábik využívala v minulosti ovčiu vlnu, v súčasnosti prešla na duté vlákno, ktoré má antialergické vlastnosti, vyžadované súčasnými konzumentmi.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV