Látka Milan

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV
Aktívny od 1984

Látka Milan

Aktívny od 1984
Remeselná skupina
nožiarstvo
Aktivity výrobcu
Materiál
kov
Pôsobisko
Prievidza, Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

Je vyučený kováčom a podkúvačom. O staré remeslo a najmä o pastierske nože sa začal zaujímať vďaka stretnutiu s majstrom Jozefom Lenhartom z Bojníc. Pastierske nože ho zaujali natoľko, že sa im začal venovať systematicky. Študoval ich výzdobu, tvar čepele, použitý materiál a celú konštrukciu. Prehlboval si vedomosti a rozširoval si vlastnú zbierku pastierskych nožov, ktorú získaval darom i kúpou. Dodnes sú preňho stále východiskovým študijným materiálom pri výrobe nožov.
Tejto profesii sa venuje už 2 desaťročia a počas týchto rokov sa vypracoval na výnimočného odborníka. Známy je ako výrobca nožov nielen vo svojom regióne a na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde sa zúčastňuje na rôznych nožiarskych výstavách a podujatiach. Ako jediný na Slovensku sa venuje výrobe tzv. pastierskeho vylievaného noža, ktorého výskyt sa na Slovensku spája s pastierskou kultúrou – možno povedať, že ide o slovenský národný nôž. Spevňovací a ozdobný dekor na rukoväti týchto nožov vzniká liatím tekutého cínu do „čipky“ vyrezanej v hĺbke 2 – 3 mm v rúčke noža. Rúčky nožov vyrába v zhode s tradíciou z ovocných drevín, ale i zo smreku či z parožia.
V súčasnosti tvorí jeho sortiment asi 15 variantov pastierskych nožov zdobených vylievaným cínom. Venuje sa výrobe širokého spektra úžitkových nožov, od kuchynských cez tábornícke a poľovnícke nože, až po špeciálne nože zo vzácnej, damaskovej ocele. Jeho srdcovou záležitosťou je zhotovovanie historických replík stredovekých a starších nožov. Pri výrobe nožov uplatňuje vlastný dizajn.
Je členom Asociácie nožiarov Slovenska i asociácie Bohemia cultallatores, držiteľom niekoľkých titulov z medzinárodnej súťažnej výstavy Nôž roka, diplomov a uznaní z národopisných výstav na Slovensku, v Česku, v Rakúsku či v Taliansku. V roku 2006 získal osvedčenie o priznaní kvalifikácie majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby nožov, ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV