Maliariková Ľubica

Manufacturer
Majster ĽUV
Majster ĽUV

Maliariková Ľubica

Remeselná skupina
sklomaliarstvo
Aktivity výrobcu
Výroba, predaj, lektorovanie, vystavovanie, poskytovanie predmetov na výstavy
Materiál
sklo
Pôsobisko
Prievidza, Trenčiansky kraj
Viac o výrobcovi

V maľbe na sklo patrí medzi najznámejších tvorcov na Slovensku. Je aktívna od roku 1992. V jej tvorbe prevládajú sakrálne námety (Madona s dieťaťom, Pieta, Svätá rodina, rôzne biblické výjavy), spracováva však i pastierske a jánošíkovské motívy, ale aj ďalšie tradičné žánrové výjavy, viazané na ročné zvykoslovie, obrady a folklór vrátane krojových zvláštností v odeve figúr. K dôsledne kontúrovanej maľbe, ohraničujúcej čisté farebné plochy, používa v zmysle tradičnej ikonotvorby zlatú farebnosť a modré pozadie. Pôvodný sortiment miniatúrnych obrázkov obohacuje o formátovo väčšie maľby, ktoré vyjadrujú dejovosť a tematickú príbuznosť, neraz zdôraznenú ich radením do okienkových diptychov či triptychov spojených na spôsob krídlových či stĺpikových oltárov. Použitá adjustácia zachováva tradičný charakter rámovania i povrchovej úpravy dreva.
Pedagogicky pôsobila v Hornonitrianskom osvetovom stredisku a v Mestskom kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi. Jej diela sú súčasťou zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Svoje práce prezentovala na autorských výstavách v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi (1994, 1997) a na kolektívnych výstavách doma i v zahraničí: v Mestskom múzeu v Bratislave (1996), na Expe 1998 v Lisabone, v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi (1999), na Kreativmesse v Rakúsku, na Mestskom úrade v Prievidzi, v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici (všetky 2000), v Liptovskom múzeu v Ružomberku (2002), v rámci ÚĽUV-u v Bratislave, New Yorku, Mníchove, Moskve, Paríži (1996), na 2. ročníku Európskeho dvora remesiel v Bratislave, ako aj v Japonsku a v Bavorsku (1997).
Tvorbu predvádzala na Európskom dvore remesiel v Bratislave (1997), na Dňoch majstrov hornej Nitry (1997, 1998), na Folklórnom festivale v Detve (1998), na podujatiach Kreativmesse v Rabensteine (Rakúsko), Expotour v Žiline a Slovakiatour v Bratislave (všetky 2000), v Detve a vo Dvore remesiel ÚĽUV-u v Bratislave (2001), na výstave ÚĽUV-u Betlehemy v Bratislave (2003), v Detve, vo Východnej a v ÚĽUV-e v Bratislave (2004).

V roku 2001 získala osvedčenie o priznaní kvalifikácie majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví maľby na skle, ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby.

Výrobky schválené komisiou

Výrobky odsúhlasené na ďalšie rozširovanie pod obchodnou značkou ÚĽUV sú zdokumentované a zachované vo fondoch ÚĽUV.

Máte záujem o výrobky autora?

Originálne výrobky autora predávané pod značkou ÚĽUV. Výrobky prevažne pochádzajú z menšej dielne s limitovanou kapacitou výroby. Výrobky, ktoré sú momentálne dostupné, zasielame v lehote 5-14 dní od prijatia objednávky. V prípade, že máte záujem o väčšie množstvo výrobkov, ako sú naše aktuálne skladové zásoby, o termíne dodania sa s Vami radi dohodneme individuálne. Pri vybraných výrobkoch je možný len osobný odber v našich predajniach

Galéria výrobcu

ÚĽUV